Infostart.hu
eur:
355.78
usd:
308.52
bux:
133710.4
2026. június 8. hétfő Medárd
Nyitókép: Pixabay.com

Támadnak a darazsak -– a szakértő szerint halálos is lehet, és nem segít a kalcium

Nékám Kristóf klinikai immunológus, allergológus szerint darázscsípés után erős tünetek esetén azonnal mentőt kell hívni, de enyhébb tünetek után is érdemes orvoshoz menni és konzultálni a teendőkről, az immunterápia ugyanis nagyon hatékony a veszélyesebb következmények megelőzésében.

A napokban lódarazsak csíptek meg egy nőt Veszprém megyében, szédülni kezdett, hányingere lett és torokdagadást észlelt. A mentésirányító mentőhelikoptert riasztott a helyszínre. A kirándulót végül stabil állapotban szállították kórházba.

Ha valakit egyszer megszúr egy darázs, és vannak tünetei, akkor az általában el szokott menni az orvoshoz, ahol megvizsgálják; Nékám Kristóf klinikai immunológus, allergológus szerint mindenekelőtt ezt az immunterápiának nevezett hosszú távú védelmet szokták ajánlani, ha ennek a feltételei megvannak.

"Nem 100, de 99 százalékban az életveszélyes tünetek megjelenését, romlását ki tudja védeni az immunterápia. Probléma igazából akkor van, ha először jelentkezik darázs- vagy méhcsípés és annak a tünetei, és nem tudjuk előre, hogy ez a csípés hová fog kifutni. Van sajnos olyan is, de ez nagyon ritka, hogy semmiféle rendelkezésre álló lehetőség nincs a tünetek enyhítésére, és az érintett belehalhat egy csípésbe. Vérvétellel azért meg lehet állapítani, hogy kinek vannak olyan antitestei, amelyek nem biztosítják, de valószínűsítik, hogy egy komolyabb csípésnél tünetei lehetnek" – hívta fel a figyelmet.

Hogy milyen testtájon csíp meg a darázs, igazából nincs jelentősége.

"A darázscsípés szúrása, ha bekerül a vérbe, akkor a keringéssel nagyon hamar eljut a szervezet más részeire is, és bárhol okozhat tüneteket" – folytatta. Általában véve igaznak tartja, hogy ha valakit egyszer már megcsípett darázs, akkor utána hevesebb tünetekre számíthat, de az is igaz, hogy minden csípés más és más. Ráadásul a megszúrtak csupán 3-5 százaléka jelentkezik tünetekkel, elsősorban csalánkiütés, viszketés a szimptóma, komolyabb esetekben ritkán lehet fulladásérzés, bőrelváltozás vagy vérnyomásesés.

"Ha valakit megcsíp egy darázs és tünetei vannak, bármilyen is, érdemes elmenni az orvoshoz, nagy tünetek esetén pedig mentőt kell hívni, mert a kifutása teljesen kiszámíthatatlan" – figyelmeztetett Nékám Kristóf.

Ami az orvosságot illeti, évtizedeken át a kalciumban hittünk.

"A kalcium teljesen beásta magát a magyar közvéleménybe, de azt kell sajnos mondanom, hogy nincs olyan hatása a kalciumnak, a tablettának meg végképp nem, ami segíthetne, mert mire az felszívódik, az egész történet lezajlik" – mutatott rá. Aki érintett, azért mégis tehet valamit. "Van egy injekciófajta: az adrenalinnak van egy olyan hatása, hogy a rovarméregcsípésnek a tüneteit is enyhíti, de akit megszúr egy darázs, és megkapja ezt az injekciót, ott sincs minden elintézve, ezeknek a történéseknek egy része olyan, hogy akár egy fél nappal, sőt nagyon ritkán egy nappal később kezd igazából rosszra fordulni a dolog. Tehát mindenképpen orvoshoz kell menni."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: Észak-Korea azt akarja üzenni, hogy minden rendben a kínai kapcsolatával

Salát Gergely: Észak-Korea azt akarja üzenni, hogy minden rendben a kínai kapcsolatával

Kétnapos hivatalos látogatásra érkezett hétfőn Phenjanba Hszi Csin-ping kínai elnök, akit az észak-koreai főváros repülőterén Kim Dzsongün észak-koreai vezető és felesége fogadott. Az észak-koreai vezetés a külvilág, főként Oroszország felé akarta mutatni, hogy milyen jó a kapcsolata a kínai vezetéssel – mondta Salát Gergely sinológus az InfoRádióban.

Döntések az Országgyűlésben: megszavazták a képviselők a fizetésük csökkentését

Tisztségviselőket és tagokat választottak négy vizsgálóbizottság élére hétfőn az Országgyűlésben. A parlament egyhangúlag, az ellenzék szavazataival is döntött az országgyűlési képviselői tiszteletdíjak, juttatások, támogatás, valamint az országgyűlési képviselőcsoportoknak járó költségvetési források jelentős csökkentéséről. Magyar Péter többször is utalt rá napirend előtti felszólalásában, hogy az előző ciklusban képviselőnként 7 milliós keretből gazdálkodtak. Most a tényleges képviselői jövedelmek 10-35 százalék között csökkennek, az Országgyűlés működése a következő négy évben 50 milliárd forinttal kevesebbe kerül majd.
inforadio
ARÉNA
2026.06.09. kedd, 18:00
Grexa Liliana
országgyűlési képviselő, ukrán nemzetiségi szószóló
Tisza-kormány: kitálalt az Integritás Hatóság elnöke, miniszteri biztost nevez ki Magyar Péter

Tisza-kormány: kitálalt az Integritás Hatóság elnöke, miniszteri biztost nevez ki Magyar Péter

A héten ismét ülésezik a parlament, a kormány közzé teheti az uniós forrásokhoz való hozzáférés technikai részleteit. Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke egy interjúban arról beszélt, hogy az előző kormányzat ideje alatt „a rendszer lényege volt a korrupció”, komoly nyomás nehezedett rá. A költségvetés helyzete a vártnál rosszabb, a kormány most próbálja felmérni a helyzetet, a jó hír viszont az, hogy a választás óta látott hozamcsökkenés és forinterősödés akár már rövidtávon komoly megtakarítást jelenthet a büdzsében.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×