Infostart.hu
eur:
380.76
usd:
323.11
bux:
130643.43
2026. február 3. kedd Balázs
Nyitókép: Facebook/Tomasz Stachura

Kincseshajóra bukkantak, igencsak meglepődtek a búvárok

Tizenkilencedik századi, pezsgősládákkal és porcelántárgyakkal megrakott hajó roncsát fedezték fel lengyel búvárok a Balti-tengeren a svéd partok közelében.

Tomasz Stachura, a Baltictech búvárcsoport vezetője az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy a hajó tele van pezsgőt, ásványvizet és porcelánt tartalmazó ládákkal. A búvár szerint mintegy száz pezsgőspalack rejlik a megtalált tárgyak között.

"Negyven éve merülök, gyakran találunk egy vagy két palackot, de azelőtt sosem bukkantam ilyen rakománnyal teli roncsra" - mesélte a búvár.

A Svédországhoz tartozó Öland szigetétől mintegy 20 tengeri mérföldnyire történt felfedezés jobbára a véletlen műve a búvárok szerint, akik évek óta fésülik át a Balti-tenger mélyét hajóroncsok után kutatva.

"Éppen új helyeket vizsgáltunk át kíváncsiságból, amikor rábukkantunk erre a roncsra" - mondta Tomasz Stachura.

Az agyagpecséttel lezárt ásványvizes üvegeknek köszönhetően sikerült megállapítani, hogy a hajó a tizenkilencedik század második felében süllyedt el.

A búvár azt mondta, hogy lefényképezték a gyári jelet az egyik üvegen, amelyről kiderült, hogy a Selters német cégé volt.

A búvárok a felfedezésről tájékoztatták a svéd hatóságokat. Hangsúlyozták, hogy adminisztratív korlátozások miatt a pezsgőspalackok egyhamar nem kerülhetnek a felszínre.

Százhetven esztendeje fekszenek ott, hagyjuk őket pihenni még egy évig, több időnk lesz előkészíteni a műveletet - mondta Tomasz Stachura.

Címlapról ajánljuk
Tárnok Balázs az Arénában: a magyarok másodrendű állampolgárok lesznek Szlovákiában, ha nem állnak ki a jogaikért

Tárnok Balázs az Arénában: a magyarok másodrendű állampolgárok lesznek Szlovákiában, ha nem állnak ki a jogaikért

Homályos jogszabályi környezet és bírságok, hogy elhallgattassák a magyarokat – ez figyelhető meg a Beneš-dekrétumok és a magyar nyelvhasználat ügyében is Szlovákiában. Ha a magyarok nem állnak ki a jogaikért, akkor másodrendű állampolgárok lesznek Szlovákiában – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Tárnok Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet kutatásért felelős igazgatója, a Szlovákiai Magyar Szövetség külügyi szakértője.

Rengeteg baleset, fennakadások: váratlanul megint jelentős havazás és ónos eső nehezíti az életet – fotók, videók

Északon intenzív havazással, délen ónos esővel csapott le a február, az előrejelzések szerint ez lehet a tél egyik utolsó nagy megpróbáltatása. Sajnos a közlekedést számos helyen lassítják balesetek, és a közösségi közlekedéssel utazók is nehézségekkel találkozhatnak.
inforadio
ARÉNA
2026.02.03. kedd, 18:00
Kovács László
a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke
Öveket becsatolni: mutatjuk, mi történik ma az arannyal és az ezüsttel!

Öveket becsatolni: mutatjuk, mi történik ma az arannyal és az ezüsttel!

Elsősorban a második negyedéves gyorsjelentési szezon friss számai és az amerikai kamatpálya alakulásával kapcsolatos várakozások befolyásolják a tőzsdei hangulatot. A befektetők többek között a nemesfémekre figyelhetnek ma is: pénteken hatalmas zuhanást láthattunk az aranynál és az ezüstnél is, tegnap is nagyon szélesek voltak a kilengések és a megnövekedett volatilitás vélhetően velünk marad még egy darabig. Ami a konkrét tőzsdei folyamatokat illeti: Ázsiában jó hangulatban telt a nap, Európában oldalazás van a tőzsdéken. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×