Infostart.hu
eur:
389.61
usd:
338.51
bux:
121718.08
2026. március 29. vasárnap Auguszta
Child patient with IV line in hand sleep on hospital bed. Medical palliation healthcare concept
Nyitókép: Pornpak Khunatorn/Getty Images

Nem lassít Magyarországon a gyilkos rák

Nem javulnak a rákhalálozási adatok, az 1990-es és a 2000-es években, valamint napjainkban is ugyannyian halnak meg daganatos betegségekben: évente 30-33 ezren.

A KSH adatai szerint a férfiak közül évente 17-19 ezer, a nőknél 13-14 ezer halálesetet okoznak a daganatos megbetegedések. Az utolsó dokumentált évben, 2019-ben a férfiak közül mintegy 17,5 ezer áldozatot szedett a rák. Ezzel körülbelül ott tartunk, mint 1990-ben, de jobb a helyzet, mint 1998-1999-ben, amikor a 19 ezret is meghaladta az éves daganatos halálesetek száma – írja a novekedes.hu.

A nőknél romlik a helyzet: míg 30 évvel ezelőtt a 13 és fél ezret sem érte el az onkológiai betegségben elhunytak száma, 2019-ben a 14.700-at is meghaladta, és 2015-ben 15 ezernél is több nő veszítette el az életét daganatos megbetegedés miatt.

A rosszindulatú daganatok közül mindkét nem körében a légcső, hörgő és tüdő daganata okozta a legtöbb halálesetet 2019-ben. A második helyen a férfiaknál a vastag- és végbélrák áll, a nőknél az emlődaganat áll, a harmadik legtöbb rákos haláleset a férfiaknál a prosztatadaganat, a nőknél pedig a vastag- és végbélrák miatt történt.

Közben az évente regisztrált új esetek száma jelentősen megemelkedett, ami a hatékonyabb diagnosztika és terápia szerepet egyaránt feltételezi. A 2001-től publikált KSH-statisztikák szerint húsz éve 62 601 újonnan felfedezett rákos esetet dokumentáltak, 2019-ben már 74 373-at. A férfiaknál ez idő alatt 32 297-ről 36 877-re nőtt a daganatos diagnózisok száma, a nőknél pedig 30 304-ről 37 476-ra.

Címlapról ajánljuk
Az oroszok új internethálózatot építenek

Az oroszok új internethálózatot építenek

Oroszország a héten lőtte fel a Starlink, alacsonypályás internet-szolgáltató műholdrendszer riválisának szánt saját hálózata első műholdjait. Moszkva mintegy 1,3 milliárd dollárt szán a rendszer fejlesztésére.

Megtalálhatták Donald Trump utódját

J. D. Vance alelnök bizonyult a legnépszerűbb republikánus elnökjelölt-aspiránsnak a 2028-as amerikai választásokra a texasi Grapevine-ban megrendezett Konzervatív Politikai Akció Konferencia szavazásán; Marco Rubio külügyminiszter támogatottsága egyetlen év alatt több mint tízszeresére nőtt.
inforadio
ARÉNA
2026.03.30. hétfő, 18:00
Nagy Dávid
a Magyar Kétfarkú Kutya Párt pártigazgatója, választási listavezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×