Infostart.hu
eur:
387.15
usd:
333.7
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér
Nyitókép: Pixabay.com

Szakértő a lisztérzékenységről: az öndiagnózist mellőzni kell

Ma már többen lesznek felnőttkorban lisztérzékenyek, mint gyerekként, és akár meddőséghez is vezethet a fel nem ismert betegség – hívta fel a figyelmet Koltai Tünde, a lisztérzékenyek érdek-képviseleti vezetője.

A lisztérzékenység a népesség 1-2 százalékát érinti, és ez egy alulértékelt és sokszor félrediagnosztizált autoimmun betegség – mondta az InfoRádiónak Koltai Tünde, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete elnöke. A legfontosabb oka, hogy nincs olyan egyetlen tünete, tünetegyüttese, amely alapján egyértelműen és gyorsan fel lehetne ismerni.

"A vérszegénység például nagyon jellegzetes tünet lehetne, ahogy a fogyás és a hasmenés is bizonyos ételek elfogyasztása után, ezek viszont számtalan más betegségeknek is tünetük, így nem gyorsan gyullad ki a piros lámpa a háziorvos fejében, de még a gasztroenterológuséban sem" – ecsetelte.

Ebben a betegségben kétszer annyi nőt diagnosztizáltak, mint férfit, és jellemzően a hölgyek azok, akik figyelnek a családtagok élethosszig tartó diétájára, a gluténmentes étrend kialakítására. Az öndiagnózist és a gyorsteszteket viszont mellőzni kell.

A lisztérzékenység tünetei bármely életkorban kialakulhatnak – ma már sokkal több felnőtt is lisztérzékeny lesz, mint gyerek –, és akár meddőséghez is vezethet a fel nem ismert betegség.

"Például

tipikus a nőknél a várandósság és a szülés környéki tünet megjelenése,

ami, ha nem gondol rá a nőgyógyász, abszolút felismeretlen marad. Ezért is döntöttünk úgy, hogy idén a lisztérzékenység és a nők kapcsolatára szeretnénk felhívni a figyelmet, ugyanis ez lehet az oka a gyakori vetéléseknek, az indokolatlan vagy más okkal nem magyarázható meddőségnek vagy a kisebb tömegű újszülötteknek" – magyarázta Koltai Tünde. Létezik azonban szűrővizsgálat, amellyel sok szövődmény megelőzhető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×