Infostart.hu
eur:
353.29
usd:
305.08
bux:
133528.69
2026. június 11. csütörtök Barnabás
ROME, ITALY - APRIL 02: (EDITOR NOTE: STRICTLY EDITORIAL USE ONLY - NO MERCHANDISING). Pope Leo XIV kisses the foot of a priest as he performs the traditional Washing of the feet during the Mass of the Lords Supper on Holy Thursday in the Papal Basilica of St. John Lateran on April 02, 2026 in Rome, Italy. In his homily, the Pope recalled that the evening’s solemn liturgy marks their entry into the Holy Triduum of the Lord’s Passion, Death and Resurrection.  (Photo by Mario Tomassetti - Vatican Media via Vatican Pool/Getty Images)
Nyitókép: Vatican Pool

XIV. Leó: vállaljunk közösséget a szenvedőkkel

A pápa a hagyománynak megfelelően megmosta és megcsókolta tizenkét paptársának a lábát a lateráni Szent János-bazilikában.

Az ember erősnek és nagynak érzi magát, amikor uralkodni tud, amikor félnek tőle, és úgy akar győzni, hogy megöli a vele egyenlőket, de Jézus megtisztítja az emberről alkotott képünket, és megtanít bennünket szeretni - mondta XIV. Leó pápa az utolsó vacsorát idéző nagycsütörtöki misén, amelyen a hagyománynak megfelelően megmosta és megcsókolta tizenkét paptársának a lábát a lateráni Szent János-bazilikában.

A tizenkét pap mind a római egyházmegyében szolgál, és közülük tizenegyet maga XIV. Leó szentelt fel tavaly május 31-én. A tizenkettedik pedig Michele Di Tolve római segédpüspök, a Pápai Nagyszeminárium igazgatója volt.

Elődjével, Ferenc pápával ellentétben, aki 2013-as megválasztása óta a lábmosás szertartását többnyire börtönökben végezte el különböző vallású férfiakon és nőkön, XIV. Leó a szertartást visszahelyezte korábbi helyszínére, a lateráni Szent János-bazilikába, és helyreállította azt a hagyományt, hogy a pápa paptársai lábát mossa meg.

A pápa homíliájában hangoztatta: gyakran fog el minket a kísértés, hogy olyan Istent keressünk, aki szolgál, győzelemre segít bennünket, aki ugyanolyan hasznos nekünk, mint a pénz és a hatalom. Nem fogjuk fel, hogy noha Isten valóban szolgál bennünket, ezt úgy teszi, hogy ellenszolgáltatás nélkül és alázattal megmossa lábunkat. Ebben rejlik az ő mindenhatósága - mondta.

XIV. Leó arra kérte a híveket, hogy kövessék Jézus példáját az odaadásban, a szolgálatban és a szeretetben. "A brutalitás láttán ne csak passzív szemlélők legyünk, hanem vállaljunk közösséget a szenvedőkkel!" - kérte. Jézus a hiteles mérce, és szükségünk van a példájára, hogy megtanuljunk szeretni - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Mohácsi új Duna-híd: százmilliárdos a tét, három alapelv szerint tervezik újra a beruházást

Mohácsi új Duna-híd: százmilliárdos a tét, három alapelv szerint tervezik újra a beruházást

Felülvizsgálja a kormány a „túlárazott és pazarló” mohácsi új Duna-híd beruházását. Vitézy Dávid miniszter elmondta: egyrészt megpróbálják visszaszerezni a százmilliárd forintos nagyságrendű, előlegként már kifizetett tételeket, másrészt megnézik, lehet-e még racionálisan 2x2 sávról 2x1 sávra csökkenteni a híd, illetve az alföldi bekötőút szélességét, de mindezt úgy, hogy „torzókat nem hagyunk”.
inforadio
ARÉNA
2026.06.12. péntek, 18:00
Marsai Viktor
a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Már a hétvégén jöhet az iráni megállapodás - Azonnal itt a reakció a tőzsdéken!

Már a hétvégén jöhet az iráni megállapodás - Azonnal itt a reakció a tőzsdéken!

A részvénypiaci hangulat alapvetően továbbra is törékeny, két meghatározó téma uralja a tőzsdéket, az egyik a technológiai és mesterséges intelligencia részvények esése, a másik pedig az iráni háború eszkalációja. Az európai részvénypiacok ma felfelé vették az irányt, a régiónkban a magyar és az osztrák részvénypiac is kiemelkedően teljesített - szektorszinten elsősorban a bankpapírok vezették az emelkedést. Az Európai Központi Bank kamatemelése után valamelyest csökkent az optimizmus az európai részvénypiacokon délután - az EKB 3 éves szünet után emelt először egész pontosan 25 bázispontot -, illetve a Kormányzótanács lefelé módosította a GDP-növekedési várakozásokat és megemelte az inflációs előrejelzéseket a következő évekre. Koraeste Donald Trump közölte, hogy mégsem lesz ma amerikai támadás Irán ellen, erre reagálva emelkednek a nemesfémek és esik a Brent jegyzése, a vezető tőzsdék pedig raliznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×