Infostart.hu
eur:
365.18
usd:
312.45
bux:
133586.12
2026. május 4. hétfő Flórián, Mónika
Nyitókép: Bundesregierung/Kugler

Lázadás a Bundestagban: küszöbön a döntés Taurusok szállításáról

Aligha hagyhatja figyelmen kívül a német kancellár azt a levelet, amelyet tekintélyes kormánypárti képviselők küldtek személyesen neki. Olaf Scholz párta, a szociáldemokrata párt, valamint a két koalíciós partner, a Zöldek Pártja és a Szabad Demokrata Párt (FDP) egy-egy vezető politikusa közösen szólította fel a kancellárt a Taurus cirkálórakéták Ukrajnának történő mielőbbi szállítására. Az aláírók szerint Németországnak segítenie kell az orosz agresszor elleni ukrán offenzívát a legkorszerűbb rakétákkal is.

Ukrajna hetek óta kéri a német kormányt, hogy az 500 kilométer hatótávolságú Taurusok szállításával is segítse az orosz haderő ellen indított, de meglehetősen lassan haladó offenzíváját. Az óvatosságáról híres német kancellár azonban a kérés teljesítését mindeddig elutasította, azt hangoztatva, hogy annak alapos mérlegelésére van szükség. Szakértők szerint

Scholz valójában amiatt aggódik, hogy az ukrán fél a Taurusokat orosz területek ellen is bevetheti.

Napokkal ezelőtt a kancellár álláspontját támogatta külügyminisztere, a zöld párti Annalena Baerbock is. Kijevben tett, előre be nem jelentett látogatása során hangoztatta, hogy a Taurusokra vonatkozó döntés előtt minden felmerülő kérdést előbb alaposan tisztázni kell. Ez indította a házigazda Dmitro Kuleba ukrán külügyminisztert arra, hogy vendége előtt fejezze ki értetlenségét a német habozás miatt.

Ezt követően látott napvilágot az a ZDF és az ARD közszolgálati televíziók által ismertetett levél, amelyben neves képviselők hangsúlyozták, hogy Ukrajnának az offenzíva sikere érdekében további támogatásra, mindenekelőtt Taurusokra van szüksége. Úgy vélekedtek, hogy a cirkálórakétákat a Bundeswehr meglévő készletéből kell átadni.

Az aláírók egyaránt pártjuk katonai szakértőjének számítanak, így a szociáldemokrata Andreas Schwarz, a zöld párti Anton Hofreiter, valamint a szabad demokrata Marie-Agnes Strack-Zimmermann is.

A Taurusok szállítása megítélésük szerint elengedhetetlen az ukrán offenzíva sikere, illetve az orosz haderő célzott gyengítése érdekében. Utaltak arra is, hogy mindhárman személyes tárgyalásokat folytattak az ukrán fél képviselőivel. Tárgyalópartnereik biztosították őket arról, hogy Ukrajna csakis saját területén veti be a cirkálórakétákat.

"Semmi okunk arra, hogy kételkedjünk az ukrán ígéretben" – fogalmaztak az aláírók. A levél egyedüli címzettje Olaf Scholz kancellár volt.

Gyakorlatilag a gyors és a pozitív döntést vetítette előre a ZDF-nek nyilatkozva a Zöldek Pártjának társelnöke.

A német kormány "nagyon gyorsan" bejelenti döntését a Taurusok szállítására vonatkozóan

– fogalmazott szó szerint Oman Nouripour. A zöld párti vezető helyénvalónak tartotta, hogy az elmúlt egy évben a koalíción belül különböző elképzelések voltak "a döntések sebességéről". Sikerült ugyanakkor jelentősen előrelépnünk – tette hozzá, megismételve, hogy a Taurusokkal kapcsolatban nagyon hamar döntés várható.

"Véleményem szerint segítenünk kell Ukrajnát Taurusokkal is" – jelentette ki a pártelnök, aki szerint "nagyon gyorsan" várható ennek tényleges bejelentése.

Címlapról ajánljuk
Balásy Gyula átadja százmilliárdos értékű kommunikációs cégeit az államnak

Balásy Gyula átadja százmilliárdos értékű kommunikációs cégeit az államnak

Balásy Gyula egy interjúban bejelentette, hogy a Polgári törvénykönyv szabályai alapján egy közjegyző előtt aláírt okiratban közérdekű kötelezettségvállalás tett, amelyben felajánlja a cégeinek tulajdonjogát és a magántőkealapokban lévő vagyonát az állam számára. A közokiratban Balásy négy cégről mond le: a Lounge Design, a Lounge Event és New Land Media Kft.-kben lévő 100 százalékos üzletrészéről, valamint az utóbbi kettő cég 95 százalékos tulajdonában álló Visual Europe Zrt.-ben lévő üzletrészéről. Egyes cégeinek a számláit múlt hét hétfőn befagyasztották, amiről előre nem szóltak nekik, technikai hibákra hivatkoztak. Állítása szerint nagyságrendileg több tízmilliárd forintról van szó.

A Tisza Párt újabb fontos tisztségviselőket nevezett meg

Bujdosó Andrea frakcióvezető bejelentette a Tisza Párt parlamenti bizottsági elnökeit, miután korábban bemutatták az Országgyűlés tiszás alelnökeit is. A házelnököt és az alelnököket is a május 9-ei alakuló ülésen választják meg.
inforadio
ARÉNA
2026.05.05. kedd, 18:00
Szalai Máté
a Clingendael Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatója
Gyenge napja volt a tőzsdéknek

Gyenge napja volt a tőzsdéknek

Többnyire pozitív volt a hangulat hétfő reggel a főbb ázsiai tőzsdéken, nagyot ment a dél-koreai tőzsde a chipgyártóknak köszönhetően, a hosszú hétvége után pedig eséssel kezdtek európai tőzsdék, miközben Londonban kereskedési szünnap volt. A befektetők az iráni fejleményekre figyelnek elsősorban, az olajár emelkedik, emellett Donald Trump a hétvégén büntetővámot jelentett be az EU-s autógyártókra, amire estek az európai autógyártók részvényei. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×