Infostart.hu
eur:
380.29
usd:
322.91
bux:
129819.11
2026. február 6. péntek Dóra, Dorottya
Family eating Iftar and enjoying breaking of fasting
Nyitókép: Getty Images/ Jasmin Merdan

Terjed az iszlamofóbia Németországban

Több mint ötmilliót tesz ki a Németországban élő muszlimok száma. Sokan közülük erősödő megkülönböztetésről és kirekesztésről számolnak be. Egy szakértői felmérés szerint a muszlimellenes magatartás erősödik a német lakosság körében. Minden második ember egyetért a muszlimellenes kijelentésekkel.

A statisztika szerint összesen 5,5 millió muszlim él az országban, többségük német állampolgár.

Az előítéletek, a ellenséges magatartás, a megkülönböztetés azokat érinti a leginkább, akik nyíltan vállalják vallási hovatartozásukat, akár ruházatuk, akár egy szervezethez való tartozásuk kppcsán.

Az iszlámellenességgel foglalkozó szakértői csoport szerint az érintettek elmondták, hogy nem elszigetelt eseményekről, hanem ismétlődő, nem ritkán erőszakos cselekményről van szó.

Rámutattak arra is, a bevándorlókkal ls a muszlimokkal, mint egy állítólagosan elmaradott vallás követőivel szembeni előítéletek "átfedik" egymást

Különösen érintettek a fejkendőt viselő nők, akik a velük szembeni ellenséges magatartás "különösen drasztikus" formáiról számoltak be.

A szakértői csoportot 2020-ban az akkori konzervatív belügyminiszter, Horst Seehofer hozta létre a hírhedt hanaui raszista támadás után .

A hesseni városban a merényletet egy akkor 43 éves német férfi követte el egy muszlimok által látogatott bárban a hatóságok feltételezése szerint rasszista indítékkal.

A több száz oldalas szakértői jelentés elemezte, hogy miként jelent meg az sizlamofóbia i Németországban.

Felszólították a német kormányt, hogy nevezzen ki egy szövetségi biztost a muszlimellenesség leküzdésére.

Továbbá felszólottak arra is, hogy a kormány segítse elő "muszlim identitással rendelkező" személyek részvételét minden állami intézményben.

Sürgették továbbá az oktatás, illetve a tantervek ezzel kapcsolatos a rasszizmus elleni küzdelem fontosságát tudósító reformját.

Ebből kiindulva állást foglaltak a tanárok ilyen irányú továbbkepézésé, illetve célzott kampányok mellett.

Rámutattak arra, hogy szükség van a rendőrök továbbképzésére is.

A szakértők úgy vélekedtek, hogy a médiában is számos, az iszlámmal kapcsolatos "egyoldalú, konfliktusorientált " tudósítás jelenik meg.

Nancy Faeser belügyminiszter "keserű megállapításokról" beszélt.

Ígéretet tett arra, hogy a szakértői jelentésben foglaltakkal a kormány "intenzíven" foglalkozni kíván.

A politikus magától értetődőnek nevezte a németországi muzulmán élet biztonságát.

"A muszlim élet természetesen Németországhoz tartozik, mindenki számára azonos lehetőségeket és jogokat kell biztosítani" - hangsúlyozta a miniszter.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.02.06. péntek, 18:00
Zsigmond Gábor
a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója
Egyre nagyobb az esés a tőzsdéken, nincs hova menekülni

Egyre nagyobb az esés a tőzsdéken, nincs hova menekülni

Az elmúlt napokban felerősödött a technológiai szektort érintő eladási hullám az USA-ban, különösen a szoftverrészvények szenvedtek a napokban. Az ázsiai tőzsdék lekövették a tegnapi Wall Street-i esést, a dél-koreai tőzsdén a memóriachip-gyártók estek jelentősen, de gyakorlatilag egész Ázsiában negatív volt a hangulat. Ami az európai tőzsdéket illeti, a gyenge nemzetközi hangulat itt is éreztette hatását, a kezdeti iránykeresést esés váltotta fel, és a magyar piac is jelentős mínuszba került. Az USA-ban ugyancsak folytatódik az esés, továbbra is a tech papírok vannak nyomás alatt. Eközben a nyersanyagpiacokon továbbra is nagy a volatilitás, az ezüst árfolyama 18 százalékos mínuszban is volt ma. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×