Infostart.hu
eur:
365.43
usd:
311.85
bux:
133872.25
2026. április 25. szombat Márk
Egészségügyi dolgozó mutatja az Imvanex nevű majomhimlő elleni védőoltást egy párizsi oltóközpontban 2022. július 27-én. Az utóbbi hónapban Európa több országában vettek nyilvántartásba majomhimlővel fertőzött embereket.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/AFP/Alain Jocard

Píszi nevet adott a majomhimlőnek a WHO

Egy évig még két neve lesz, utána kivezetik az eredetit.

Mpox néven hivatkozik ezentúl az Egészségügyi Világszervezet az eddig majomhimlőnek nevezett járványos megbetegedésre – derült ki a szervezet bejelentéséből.

A tervek szerint a majomhimlő elnevezést egy év alatt vezetik ki teljesen, addig mindkét néven lehet hivatkozni a betegségre – teszik hozzá a közleményben.

A változtatást azzal indokolták, hogy több olyan panaszt kaptak, mely szerint a majomhimlő elnevezés rasszista és megbélyegző.

A WHO idén korábban indított konzultációt az új névről.

Az mpox elnevezést javasolta a többi között egy férfiak egészségével foglalkozó szervezet is, melynek vezetője úgy vélte, a majomhimlővel kapcsolatos képzettársítások miatt sokan nem vették komolyan a betegséget, sem a miatta kihirdetett egészségügyi vészhelyzetet.

A WHO adatai szerint jelenleg világszerte mintegy 80 ezer fertőzöttről és 55 halálesetről tudni, összesen 110 országból jelentettek fertőzéseket.

A vírust először 1958-ban fedezték fel makákók egy csoportjában.

Címlapról ajánljuk

„Túl sok tanóra, túl sok tantárgy” – részletesen beszélt a terveiről Lannert Judit, a jövendő oktatási miniszter

Új alaptantervet és kevesebb kompetenciamérést szeretne Lannert Judit, akit Magyar Péter az új Tisza-kormány oktatási minisztereként mutatott be. Megszüntetné a teljesítményértékelési rendszert, a tankötelezettséget 16-ról 18 évre emelik, és visszahozzák a szabad tankönyvválasztást.
inforadio
ARÉNA
2026.04.27. hétfő, 18:00
Papp Zsolt György
a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×