Infostart.hu
eur:
356.37
usd:
306.09
bux:
0
2026. május 25. hétfő Orbán
Nyitókép: Pixabay

Kiszámolták, hová gyérül idén az ingatlanforgalom

Tavaly 150 ezer adásvétel történt, ezután tette be a lábát a koronavírus.

Az év utolsó két hónapjában még mintegy 20 ezer lakóingatlan cserélhet gazdát a Duna House becslése szerint, és így év végére 130 ezer körüli tranzakcióval zárhat a piac. Tavaly a statisztikai hivatal és a társaság adatai szerint is 150 ezer adásvétel történt, jövőre pedig a két adat közötti forgalmat vár az ingatlanközvetítő vállalat.

A társaság elemzése alapján a kormányzati támogató intézkedések elsősorban az első lakásvásárlókat gondolkodtathatja el. Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője szerint az otthonteremtési támogatások a gyermeket nevelő, vagy gyermeket tervező lakásvásárlóknak jelenheti a legnagyobb segítséget, akik jellemzően első lakásukat vásárolják, vagy nagyobbra cserélik eddigi kisebb lakásukat. Ez a réteg a vásárlók 25-30 százalékát teszi ki, így a többi ingatlanvásárlónak

nem érdemes kivárni a piacon,

főleg úgy, hogy a kereslet esetleges növekedése miatt a verseny is nagyobb lehet egyes ingatlanpiaci szegmensekben.

A Duna House tranzakciós adatainak vizsgálata alapján idén a fővárosi vevők 26 százaléka, míg a vidéki vevők 27 százaléka volt első lakásvásárló. A fővárosban ők átlagosan 29 millió forintért, míg vidéken 20 millió forintért vásároltak ingatlant. Az otthonteremtést támogató intézkedések elsősorban az ő helyzetüket könnyítheti meg a következő évben, így nekik érdemes átgondolni a jelenlegi vásárlási terveiket - írták.

Hozzátették, az adatok alapján

az újépítésű ingatlanok azonnal elérhető kínálata folyamatosan szűkül,

így aki néhány hónapon belül szeretne az új lakásába beköltözni, érdemes gyorsan választania. Ráadásul a most elérhető újépítésű lakások egy része még a régi 5 százalékos áfával kerül a piacra, így ezeknél semmilyen árváltozás nem várható a következő évben. Ugyanakkor igaz az is, hogy a csok (családi otthonteremtési kedvezmény) mellé járó áfa-visszaigénylés és az illetékmentesség biztosan a vevőnél maradó jelentős támogatás lesz jövőre, kérdés azonban, hogy mekkora kínálatból lehet majd választani az új évben.

Az elemzés szerint a befektetői vásárlások aránya, a piaci bizonytalanság miatt, az év eleji 40-45 százalékról 28-30 százalék körülire esett vissza a nyári és őszi hónapokban a budapesti ingatlanpiacon. A befektetők az elmúlt hónapokban a 35-45 millió forint közötti, átlagos méretű ingatlanokat keresték a leggyakrabban. A reáleszközök felértékelődésével és így az ingatlanpiaci befektetések erősödésével továbbra is számolnak a gazdasági szakemberek, amely az idén az év végén és jövőre is újra emelkedő befektetői aktivitást eredményezhet, a turizmus kiesése okozta rövidtávú lakáskiadások átmeneti visszaesése ellenére is - közölték.

Címlapról ajánljuk
Új zöld projekt indult Szegeden, ami minta lehet a klímaváltozás elleni küzdelemben

Új zöld projekt indult Szegeden, ami minta lehet a klímaváltozás elleni küzdelemben

A zöldfelületek növelésével, vízmegtartó rendszerekkel és innovatív megoldásokkal csökkentenék a városihősziget-hatást Szegeden. Nagy Sándor alpolgármester az InfoRádióban elmondta: ahhoz, hogy a hatást mérsékelni lehessen, elsősorban csökkenteni kell a burkolt felületeket, ezért hat helyszínen jelentős átalakításokba kezdenek. Úgy véli, a szegedi projekt minta lehet más, hasonló helyzetben lévő hazai városok számára.

Orbán Anita is reagált a korábbi kormánytagok levelére: nem én változtam

Nem én változtam meg, hanem a rendszer – reagált hétfőn Orbán Anita külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes Facebook oldalán az Orbán-kormány minisztereinek nyílt levelére, amelyben azzal vádolják, hogy elárulta az előző kabinetet.
inforadio
ARÉNA
2026.05.25. hétfő, 18:00
Zsidai Zoltán Roy
gasztronómiai szakember, a Zsidai-csoport tulajdonosa, ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×