Infostart.hu
eur:
355.69
usd:
305.5
bux:
0
2026. május 27. szerda Hella
Half alive and half dead tree standing in the areas of landscape, The concept of climate has changed and Global warming
Nyitókép: chonticha wat/Getty Images

A fiatalok szerint fontos a klímaváltozás, de van fontosabb – felmérés

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) két intézetének felmérése szerint csökken a klímaváltozás jelentőségének megítélése a fiatalok körében, bár a téma továbbra is fontos.

Az Ifjúságkutató Intézet és a Klímapolitikai Intézet közös kutatása szerint a 15-39 év közötti fiatalok többsége nem támogatja, hogy az éghajlatváltozásért folytatott küzdelem növelje a megélhetési költségeket.

A 15-39 év közötti magyarok többsége úgy érzi, hogy ma többet foglalkozunk a klímaváltozással, mint öt évvel ezelőtt, de kisebbségben vannak azok, akik szerint többet is kellene beszélnünk erről a témáról.

A fiatalokat leginkább a jövő érdekli, de azon belül inkább a család, a párkapcsolat, a megélhetés,

az egészség vagy a nemzetközi és hazai politikai helyzet foglalkoztatja őket, nem az éghajlatváltozás. Ez nem választható el a világban tapasztalható bizonytalanságtól, hiszen a korcsoport képviselői a 2024-es évet leginkább a nehéz és zűrzavaros változásokkal írták le - olvasható a közleményben.

A felmérés szerint a fiatalok többsége (63 százalék) szerint nem elfogadható, ha a klímaváltozás elleni küzdelem a megélhetés drágulásával jár, mindössze egyharmaduk (32 százalék) hozna anyagi áldozatot az éghajlatváltozás jegyében. Ha már mindenképpen le kellene mondani valamiről a klímaharc miatt, akkor az elsősorban a külföldi utazás (27 százalék) és az új ruha vásárlása lenne (25 százalék), amiket az egyes élelmiszerek fogyasztása (17 százalék), majd az autóhasználat (14 százalék), végül pedig a gyermekvállalás (10 százalék) követ a sorban.

Ez utóbbi téma kapcsán azt is megkérdezték a fiataloktól, milyen mértékben értenek egyet azzal az állítással, hogy bolygónk fennmaradása érdekében nem szabad több gyermeket vállalni. Ezt a felvetést a válaszadók 39 százaléka elvetette, 26 százalékuk egyetértett azzal, fennmaradó részük bizonytalan volt a feleletében, vagy nem válaszolt erre a kérdésre.

A reprezentatív közvélemény-kutatás januárban készült ezer 15-39 év közötti magyar állampolgár online megkérdezésével.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: komoly eszkaláció zajlik az orosz–ukrán háborúban

Bendarzsevszkij Anton: komoly eszkaláció zajlik az orosz–ukrán háborúban

Az orosz elnök megbízásából Szergej Lavrov külügyminiszter hivatalosan tájékoztatta amerikai hivatali partnerét, Marco Rubiót arról, hogy az orosz fegyveres erők rendszeres és folyamatos csapásokat indít az orosz-ukrán fegyveres erők által használt létesítmények és döntéshozatali központok ellen. Ez már a totális háború? Erről és az orosz atomfegyverek bevetésének esetleges lehetőségéről is beszélt Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője az InfoRádióban.

Újabb parlamenti nap, ezt kínálja a szerda

Elfogadhatja a Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból történő kilépésének visszavonásáról szóló törvényjavaslatot szerdán az Országgyűlés, amely elkezdheti az alaptörvény tizenhatodik módosításának, továbbá a devizahiteles perek és végrehajtások felfüggesztését kezdeményező előterjesztésnek a vitáját is.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×