Infostart.hu
eur:
378.17
usd:
317.92
bux:
130328.22
2026. február 10. kedd Elvira
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke beszédet mond a Weinberg 93 Építő Kft. 30 éves jubileumi ünnepségén és új irodaépületének átadásán Sárospatakon 2024. április 25-én.
Nyitókép: MTI/Vajda János

Fontos új kérdést kell feltenni építkezésnél, lakásfelújításnál a kivitelezőknek

Kötelező az építőiparban a tervezők és a kivitelezők számára is a felelősségbiztosítás január 15-től. A kormányrendelet azt is tartalmazza, hogy egy-egy építőipari vállalkozásnak éves árbevétele alapján pontosan mekkora az éves biztosítási díja.

Új biztosításokat tesz kötelezővé januártól a kormány az építőiparban egy kormányrendelet kiegészítése alapján. A tervező a tervezési szerződésben vállalt valamennyi szolgáltatás keretében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. A biztosításnak ki kell terjednie a tervezővel, illetve a kivitelezővel munkaviszonyban álló személyekre, valamint az alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is. Az érintetteket legalább évente egyszer ellenőrzik, hogy rendelkezik-e felelősségbiztosítással.

"Gyakorlatban eddig is jellemző volt az, hogy a nagy értékű munkáknál a megrendelő ragaszkodott a felelősségbiztosításhoz az építőipari beruházásoknál. A bejelentésköteles létesítményeknél, például egy lakóingatlan építésénél ezt jogszabály is előírta" – mondta az InfoRádióban az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke. Koji László jelezte, ezt terjesztik ki január 15-től az ágazatban tevékenykedő valamennyi vállalkozásra.

Az elnök felhívta a figyelmet, ha valaki tervezői vagy kivitelezői tevékenységet akar folytatni, akkor függetlenül attól, hogy milyen értékben dolgozik, kötelező felelősségbiztosítást kell kötnie. Ha a vállalkozó a határon túl akar dolgozni, vagy külföldi cég dolgozik Magyarországon, akkor is a magyar kötelező felelősségbiztosítási jogszabályban foglaltaknak meg kell felelnie.

Koji László hozzátette: a kötelező felelősségbiztosítást előíró kormányrendelet azt is részletesen tartalmazza, hogy egy-egy építőipari vállalkozásnak éves árbevétele alapján mekkora az éves felelősségbiztosítási díja. Ez lehet pár tízezer, de akár félmillió forint is. Az ÉVOSZ elnöke azt is közölte, hogy

a körülbelül 140 ezres építőipari vállalkozói kör felének tavaly nem volt felelősségbiztosítása.

Hangsúlyozta, hogy elsősorban a mikro- és kisvállalkozói körben vagy az önfoglalkoztatók, például a festő-mázolók azok, akinek nem volt kötelező felelősségbiztosításuk. Koji László azt tanácsolta, hogy január 15-ét követően a magánszemélyek is a legkisebb, ingatlanokat érintő beruházásnál kérdezzenek rá arra, hogy a vállalkozónak van-e felelősségbiztosítása.

Az ÉVOSZ elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a felelősségbiztosítás kiterjed a tervező és kivitelező vállalkozással munkaviszonyban álló személyek és az alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A nagy favorit balesetet szenvedett, beperelték a Cadillacet – még el sem kezdődött a szezon, máris botrányok az F1-ben

A nagy favorit balesetet szenvedett, beperelték a Cadillacet – még el sem kezdődött a szezon, máris botrányok az F1-ben

Egy napon belül a Cadillac, a McLaren és az Aston Martin is bemutatta új versenyautóját, miközben Andrea Kimi Antonellinek közúti balesete volt San Marinóban. A januári, barcelonai bejáratás után szerdától már Bahreinben tesztelnek a csapatok. Vámosi Péter, a motorsportol.hu főszerkesztője az InfoRádióban elemezte az elmúlt időszak legfontosabb történéseit.

Rubio jön, Vance és Trump talán – Szakértő: nem véletlen az időzítés

Marco Rubio amerikai külügyminiszter – miután részt veszegy müncheni konferencián – február közepén Szlovákiába és Magyarországra látogat. Az amerikai külügy szerint a tárcavezető Budapesten magyar kormányzati vezetőkkel egyeztet egyebek mellett a békéről, valamint az amerikai–magyar energetikai partnerségről. Magyarics Tamás (ELTE) emeritus professzor szerint nem véletlen, hogy Rubio éppen most és épp ide utazik.
inforadio
ARÉNA
2026.02.11. szerda, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×