Infostart.hu
eur:
354.7
usd:
304.42
bux:
132128.38
2026. május 27. szerda Hella
Nyitókép: Getty Images

Újra kaphatók az ADHD-gyógyszerek

Ismét hozzá lehet jutni a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar súlyosabb formájában szenvedő gyerekek számára naponta szükséges készítményhez. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Egyedi Gyógyszerhatósági Ügyek Főosztályának vezetője az InfoRádióban elmondta: gyártási gondok miatt vált hiánycikké a gyógyszer, de most már az oldatos készítmény, illetve kétfajta kapszula is kapható, amelyek hasonló hatóanyag tartalmúak.

Újra elérhető a patikákban az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) súlyosabb formájában szenvedő gyermekek számára naponta szükséges gyógyszer – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Egyedi Gyógyszerhatósági Ügyek Főosztályának vezetője.

Csakurdáné Harmati Zsuzsanna az InfoRádióban elmondta: az iskolakezdésnél, majd azt követő időszakban is nagy problémát jelentett a családok számára, hogy hiánycikk lett az említett gyógyszer. Mostanra megoldódott a helyzet, és az illetékesek összehangolt munkájának köszönhetően elérték azt, hogy egyrészt a közeljövőben a forgalomba hozatali engedéllyel rendelkezők is jogosulttá válhatnak a szállításra, másrészt

az oldatos készítmény már jelenleg is kapható, míg a másik gyógyszerből, a Bitinexből a nagykereskedőktől származó legfrissebb információk szerint kisebb mennyiségben a 40 milligrammos tabletta érhető el.

Ezeken kívül a Bitinexhez hasonló hatóanyagot tartalmazó Atomoxetin kemény kapszulát sikerült még kontingensben beszerezni minden hatáserősséggel az Egyesült Államokból. Az Atomoxetint az Euromedic nagykereskedőnél rendelhetik meg a gyógyszerészek.

A főosztályvezető hozzátette: a nagykereskedők csak korlátozottan, kisebb adagokban szállítják ki a gyógyszertáraknak az említett készítményeket, hogy a lehető legszélesebb körben biztosított legyen az ellátás és ne történjen sehol felvásárlás.

Csakurdáné Harmati Zsuzsanna elmondta azt is, hogy miért nem volt elérhető a készítmény az elmúlt időszakban. Az atomoxetin hatóanyagú készítmény esetében gyártási gondok jelentkeztek egész Európában, vagyis egy globális problémáról volt szó, egyszerre több térségben is hiánycikkek lettek ezek a gyógyszerek. A szakember úgy fogalmazott, a globalizációnak számos előnyét ismerjük, de vannak negatív hozadékai is, mint ebben az esetben. „Ha valahol probléma keletkezik, akkor az nagyobb területeket érint” – jegyezte meg.

Szerencsére, sikerült az Európai Unión kívülről beszerezni akkora mennyiséget az ADHD-gyógyszerekből, amennyi elegendő lesz az érintett beteg gyerekeknek a következő időszakra. A főosztályvezető elismerte, hogy

hosszú távra nem lesz elegendő ez a mennyiség, de addig át lehet hidalni a problémát, amíg nem tudnak biztonsággal visszatérni a piacra a forgalomba hozatali engedélyre jogosultak.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jelezte azt is, hogy folyamatosan kapcsolatban vannak a nagykereskedőkkel és a forgalomba hozatali engedély jogosultjaival is, és keresik a forrásokat, illetve a megfelelő minőségű termékeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Durva drágulások tapasztalhatók a BL-döntő miatt – Budapest felkészült

Durva drágulások tapasztalhatók a BL-döntő miatt – Budapest felkészült

Budapest teljesen felkészülve várja a szombati Bajnokok Ligája döntőt – közölte Szondi Vanda kormányszóvivő a keddi kormányülés utáni szerdai sajtótájékoztatón. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban arról beszélt, hogy az előző évek tapasztalatai alapján akár több tízmillió eurót is elkölthetnek a szurkolók egyetlen hétvégén a döntőnek otthont adó városban, ennek legnagyobb része azonban pár szektorban landol.

Autópályák, hulladék, kaszinók: felülvizsgálják a koncessziós szerződéseket

Az Országgyűlés szerdai ülésén Molnár Zoltán (Tisza) arra kérte frakciója nevében a kormányt, hogy haladéktalanul kezdje el a teljes körű koncessziós auditot. „A 30-35 évre titkosított, haveri kézbe játszott koncessziós szerződések azonnali felülvizsgálata nem bosszú, hanem nemzeti kötelesség” – fogalmazott. A legkirívóbb példák között a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztését, az országos hulladékkoncessziót és a kaszinókat említette. Magyar Péter miniszterelnök válaszában meg is ígérte a teljes felülvizsgálatot.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Új ország léphet be az ukrajnai háborúba, európai vezetőket fenyegetnek az oroszok - Híreink az ukrán frontról szerdán

Új ország léphet be az ukrajnai háborúba, európai vezetőket fenyegetnek az oroszok - Híreink az ukrán frontról szerdán

Komolyan tartanak az ukrán vezetők attól, hogy Belarusz belép az ukrajnai háborúba Oroszország oldalán, a drónerők már kijelölték a célpontokat az ország területén. Oroszország nemzetbiztonsági vezetőhelyettese, Dmitrij Medvegyev a Kijevben tartózkodó európai diplomatákat fenyegeti. Az orosz haderő a Donbasz mellett északon, Szumi megyében is offenzívába kezdett. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×