Infostart.hu
eur:
386.47
usd:
330.03
bux:
110405.74
2025. december 21. vasárnap Tamás
Résztvevő a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Szentkirályi utcai épületénél az SZFE és a Parlament között szervezett élőláncon 2020. szeptember 6-án. Élőlánccal tiltakoztak az SZFE modellváltása, autonómiájának elveszítése ellen az intézmény hallgatói és szimpatizánsok ezen a napon Budapest belvárosában. Az élőlánc tagjai kézről kézre adták azt a chartát, amelyet délelőtt az egyetem szenátusa írt. A Charta Universitasban rögzítették azokat az alapelveket, amelyek mentén el tudnák képzelni az együttműködést az Innovációs és Technológiai Minisztériummal.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

SZFE - Atrocitás nem történt, de a hallgatók elutasították a kiürítést

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói elutasítják az épületek kiürítésére irányuló rendelkezést, és a tanév rendjének módosítását sem fogadják el - hangzott el a hallgatók péntek esti budapesti sajtótájékoztatóján.

A hallgatók név nélkül nyilatkozó képviselője azt mondta, hogy az őszi szünetet a tanév eredeti rendje szerint, október 22. és 28. között tartják meg. Mint fogalmazott, a tanév rendjének módosítását előíró kinevezett rektorhelyettes törvénybe ütközően nyerte el megbízatását, ezért az általa kiadott utasítás sem tekinthető jogszerűnek.

Ebben a kérdésben jogi úton fognak fellépni - tette hozzá.

A hallgatók szerint Szarka Gábor újonnan kinevezett kancellár

az épületek kiürítésére vonatkozó rendelkezését semmilyen indokkal nem támasztotta alá, nincs nyoma annak, hogy a döntés járványügyi szakértő bevonásával született volna.

Úgy vélik, hogy ez az intézkedés a hallgatói véleménynyilvánítás elhallgattatására irányuló, politikai szándékot deklarál.

A hallgatók szerint a kancellár visszaélésszerűen gyakorolja a hatásköröket: a fizetések jogellenes visszatartásával fenyegetett és az internetelérés szüneteltetéséről is döntött.

Most pedig lakhatásuktól akarja megfosztani a kollégistákat - hangsúlyozta a hallgatók képviselője, hozzátéve, hogy a kollégium lakói birtokvédelemért folyamodtak a helyi jegyzőhöz.

Elmondta, hogy a hallgatók termenként őrzik a Vas utcai és a Szentkirály utcai épületet, és fenntartják a blokádot, amíg az egyetemi autonómiát nem garantálják számukra.

Az intézmény épületeinek kiürítésére vonatkozó rendelkezést a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói közleményben utasították vissza pénteken.

Azt írták, hogy az egyetem fenntartója, a kancellár és a megbízott rektorhelyettes "átlátszó módon" egy világjárványt használ ürügyként arra, hogy a tiltakozó hallgatókat az egyetemfoglalás feladására kényszerítse.

AZ SZFE oktatói szerint az új vezetés - amely korábban azzal vádolta meg a tiltakozókat, hogy ellehetetlenítik az oktatást - az őszi szünetet kiterjesztve, példátlan módon, teljes egészében betiltotta az oktatást.

Az épületek 18 órakor kezdődött kiürítéséről Szurdi Panni, az SZFE HÖK szóvivője az ATV-ben azt mondta, hogy

az üzemeltetés munkatársai megpróbálták kiüríteni a termeket, amelyeket a diákok nem voltak hajlandók elhagyni.

Ezt tudomásul vették, jegyzőkönyvet vettek fel róla, és semmilyen atrocitás nem történt - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk

Minden bizonytalan Vlagyimir Putyin körül, csak találgatnak a hírszerzők

Belső hírszerzési források és kormányzati tisztségviselők között nincs egyetértés Oroszország távlati katonai céljait illetően. Míg egyes jelentések szerint Vlagyimir Putyin továbbra is igényt tart egész Ukrajnára, addig a hírszerzési igazgató szerint Moszkva elkerülné a közvetlen konfliktust Európával.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Itt a fordulat előszele: szűk esztendők jönnek 2026-tól a világ több nagy gazdaságában

Itt a fordulat előszele: szűk esztendők jönnek 2026-tól a világ több nagy gazdaságában

A feltörekvő gazdaságok 2025-ben a várakozásokat felülmúló teljesítményt nyújtottak, amelyet főként a külkereskedelem bővülése, a finanszírozási feltételek javulása és az állami ösztönző intézkedések hajtottak - áll a BNP Paribas elemzésében. A szervezet közgazdászai szerint ugyanakkor 2026-ban fordulat következik: az országok egyre inkább érezni fogják a vámháború negatív hatásait, a monetáris lazítás keretei többnyire kimerültek, az állami ösztönzésnek pedig egyre inkább gátat fog szabni az országok növekvő adósságállománya és megbillenő egyenlegei.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 21. 17:52
×
×
×
×