eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Szeptember végéig adható ki a tavalyi szabadság

Legkésőbb szeptember végéig kell kiadni a múlt évben ki nem adott szabadságokat - ezt a Munka törvénykönyvének április 1-jétől hatályos módosítása írja elő. Emellett az idei szabadságok egynegyede vihető át a jövő márciusig, indokolt esetben.

A Munka törvénykönyve alapszabályként előírja, hogy szabadságot az esedékesség évében kell kiadni, és ez alól csak akkor mentesülhet a munkáltató, ha kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve működését közvetlenül, vagy súlyosan érintő ok áll fenn.

Kivételesen fontos gazdasági érdekre viszont nem lehet úgy hivatkozni, hogy a rendkívüli feladat más munkaszervezési módszerekkel megoldható lett volna, csak akkor, ha a gazdálkodást hátrányosan befolyásolná.

Ebben az esetben a szabadság egynegyede a következő év március végéig átvihető, sőt ha kollektív szerződés rendelkezik erről, akkor akár június 30-ig. A törvény átmeneti rendelkezésként azt írja elő, hogy a múlt évre járó és ki nem adott szabadságokat idén szeptember végéig kell kiadni a dolgozónak.

A munkavállalók alapszabadsága 20 munkanap, amely életkortól függően folyamatosan növekszik, 45. életévtől már 30 munkanap jár minden dolgozónak.

Az alapszabadságtól eltérhetnek munkáltatók, de csak felfelé, például a kollektív szerződésben, rendelkezhetnek további szabadság-napokról. Az alapszabadságon kívül van még pótszabadság, amelyet több jogcímen is kaphatnak a munkavállalók, például, jár 5 nap a gyermek után, vagy azért, mert tudományos munkatárs az alkalmazott, de jár vezető beosztásért, vagy annak, aki vak.

A szabadságot nem lehet megváltani, azaz nem fizetheti ki a munkáltató, csak akkor, ha megszűnik a jogviszony a munkáltató és a dolgozó között.

Hanganyag: Panulin Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az étrend-kiegészítőket vizsgálja az ügyészség: a szabad piac vonzza a tisztességtelen vállalkozásokat

Az étrend-kiegészítőket vizsgálja az ügyészség: a szabad piac vonzza a tisztességtelen vállalkozásokat

Internetes reklámok formájában és a közösségi oldalakon sokszor láthatnak a felhasználok olyan hirdetéseket, amelyek arról szólnak, hogy a különböző gyógygombákat, növényeket vagy gyümölcsöket nagy koncentrátumban tartalmazó étrend-kiegészítők alkalmasak a súlyos, akár daganatos betegségek gyógyítására, megelőzésére. De vajon mit hihetünk el ezekből és mit nem?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×