Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) felvétele a Csango-6 holdszondáról, amelyet a holdjáró készített a leszállást követően 2024. június 4-én. A szonda kőzet- és talajmintákat gyűjt a Hold eddig nem kutatott, rejtett oldalán. A mintákat várhatóan június végén hozzák vissza a Földre.
Nyitókép: MTI/AP/CNSA/Hszinhua

Már hozza haza a köveket a kínai Hold-szonda

Nehezen tudott csak felszállni a hőségben.

A Csang'o-6 kínai Hold-szonda felszállt és megkezdte útját vissza a Föld felé, miután sikeresen begyűjtötte a kőzetmintákat a Hold túlsó oldaláról - közölte kedden a kínai űrügynökség.

A szonda helyi idő szerint reggel 7 óra 38 perckor indult vissza a Föld felé, miután múlt vasárnap reggel szállt le a Hold távolabbi oldalán.

A kínai űrhivatal közleménye szerint a szonda "kiállta a Hold túlsó oldalán uralkodó magas hőmérséklet próbáját", de "a felemelkedés különösen nehézkes volt".

A felszállást követően a szonda elérte a tervezett Hold körüli pályát és a fedélzetén lévő mintákkal összekapcsolódik egy másik, pályán lévő űreszközzel, amelyről egy visszatérő szondában repül vissza és várhatóan június 25-én a kínai Belső-Mongólia területén ér földet - tették hozzá.

A május 3-án indított küldetés mérföldkőnek számít az ország űrprogramja szempontjából. Ha sikerrel jár, ez lenne az első alkalom, hogy a Hold túlsó oldaláról talaj- és kőzetmintákat hoznak vissza a Földre.

Címlapról ajánljuk
Könyörgőre fogja az operatív törzs: nincs vége a télnek, visszatér a -20 fok

Könyörgőre fogja az operatív törzs: nincs vége a télnek, visszatér a -20 fok

A meteorológiai előrejelzések alapján szombaton a Nyugat-Dunántúlon minimális ónos esőre, míg az országban többfelé ködre kell számítani, vasárnap estétől pedig újra extrém hideg, akár -15, -20 Celsius-fok is várható, elsősorban az északkeleti országrészben – közölte az operatív törzs szombaton.

Donald Trump: nemzetbiztonsági érdek Grönland megszerzése

Az elnök Washingtonból távozva a repülőtéren újságírók előtt kifejtette, hogy a kiterjedt amerikai katonai beruházások révén megcélzott amerikai rakétavédelmi pajzs, az „Aranykupola" (Golden Dome) kiépítése szempontjából is fontos szerepet kapna Grönland. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a kérdésről tárgyalások vannak a NATO-val is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×