Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

WC-ügy: sakk nincs, tovább folytatódik a vita

A WC-vita miatt vasárnap sem folytatódott a címegyesítő sakk-világbajnoki döntő az orosz Vlagyimir Kramnyik és a bolgár Veszelin Topalov között.

A szembenálló felek a nemzetközi szövetség (FIDE) közvetítésével vasárnap megállapodtak abban, hogy mindkét játékos saját pihenőhelyiséget és WC-t használhat.

Topalov és stábja azonban azt szeretné, ha a mellékhelyiséget biztonsági őrök figyelnék, hogy megakadályozzanak bárminemű visszaélést. Kramnyikék ezt nem fogadják el, álláspontjuk szerint a WC privát szférának minősül, ott semmi keresnivalójuk sincs a biztonságiaknak.

A WC-vitába bekapcsolódott az orosz és a bolgár sportági szövetség is, mindkét szervezet maximális támogatásáról biztosította saját versenyzőjét.

Mi van a szerződésben?

Kramnyikék szerint a döntő előtt megkötött szerződés mindkét versenyző számára garantálja a külön pihenő- és mellékhelyiséget, arról azonban nem rendelkezik a kontraktus, hogy a gondolkodási időből hány percet szabad a WC-ben tölteni.

Ezenkívül tiltakozni csak az adott játéknap végén lehet, Topalovék pedig az első négy partin tapasztaltak miatt nyújtottak be fellebbezést, ami formailag hibás, ezért a fellebbviteli bizottságnak nem is lett volna szabad foglalkoznia a beadvánnyal.

Ezt a FIDE vezetői is elismerték, aminek következtében a fellebbviteli testület tagjai lemondtak.

Fenyegető menedzseri levelek

Carsten Hensel, Kramnyik menedzsere vasárnap nyílt levelet küldött a FIDE-nek, amelyben arra hívja fel a figyelmet, hogy a szerződés értelmében a mérkőzés külső körülményein - amelyekről hosszú előzetes egyeztetés után állapodtak meg - semmilyen tiltakozás hatására sem szabad változtatni.

Ezenkívül jelezte: Kramynik csak akkor ül újra asztalhoz, ha 3:1-ről folytatódik a csata, azaz Topalovtól visszaveszik azt a pontot, amelyet pénteken játék nélkül szerzett.

Silvio Danailov, Topalov menedzsere is írt egy levelet, amelyben leszögezte: ha megfosztják védencét a pénteken kapott ponttól, akkor összecsomagolnak és hazautaznak, a FIDE ellen pedig kártérítési pert indítanak, mert az elmúlt napok vitái rengeteget ártottak a bolgár sakkozó nemzetközi hírének, amiért a nemzetközi szövetség a felelős, mert az ő eseményén szenvedett csorbát Topalov tekintélye.

Kramnyik túl sokszor tűnt el a mellékhelyiségben

A WC-botrány a szerdai, negyedik parti után robbant ki, amikor Topalovék nehezményezték, hogy Kramnyik túl sokszor "tűnt el" a mellékhelyiségben, amely nincs bekamerázva, ezért nem ellenőrizhető, hogy mi történik ott.

A FIDE fellebbviteli bizottsága ezt követően úgy döntött, hogy a pénteki ötödik játszma során közös WC-t kell a két sakkozónak használni, amit Kramnyik nem fogadott el és nem ült asztalhoz, az elmaradt partiért járó pontot az ellenfelére a mérkőzés helyszínén várakozó Topalov kapta, így alakult 3:2-re a párharc.

A hatodik játszmát szombaton kellett volna megrendezni, mivel azonban nem rendeződött az ügy, még vasárnap sem folytatódott a párharc.

Címlapról ajánljuk
A vb-történelem utóbbi 60 évének legtöbb potyagólt kapó kapusa a bűnbak

A vb-történelem utóbbi 60 évének legtöbb potyagólt kapó kapusa a bűnbak

Uruguay két döntetlen után elveszítette a harmadik, a spanyolok elleni mérkőzését a labdarúgó-világbajnokságon, s ezzel – a korábbi világbajnokok közül egyedüliként – kiesett a csoportszakasz végén. A kapott gólnál nagyot hibázó veterán kapus, a 41. évében járó, Fernando Muslera nem ment ki a második félidőre, Sergio Rochet váltotta.

Budakalász 40 fok felett, Budapesten is megdőlt a rekord

32 éve Örkényben mérték az eddigi csúcsot, de ez most simán megdőlt, ahogy vasárnap, hétfőn és kedden is nagy valószínűséggel meg fog.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Oroszország újabb Grad-csapásról számolt be - Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról szombaton

Oroszország újabb Grad-csapásról számolt be - Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról szombaton

Újabb harctéri felvételt tett közzé az orosz védelmi minisztérium, amely szerint a Vosztok hadseregcsoport BM–21 Grad sorozatvetői csapást mértek az ukrán fegyveres erők ideiglenes állomáshelyeire a Dnyipropetrovszki területen fekvő Velikomihajlivka térségében. Moszkva azt állítja, hogy a támadás során megsemmisítették a kijelölt célpontokat, a közlést és a közzétett felvételt ugyanakkor független forrásból nem lehetett megerősíteni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legutóbbi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×