Infostart.hu
eur:
384.53
usd:
330.81
bux:
122256.44
2026. március 3. kedd Kornélia
An unrecognizable immigration officer is in uniform. In this frame, he is holding and inspecting a passport for the United States of America.
Nyitókép: FatCamera/Getty Images

Könyörtelen vízumszabályokat fest most az égre Washington

Az Egyesült Államok az üzleti és turista vízumok kiadását 15 ezer dollárig terjedő letéthez köti a jövőben bizonyos országok igénylői számára – ezt a szövetségi jogtárban hétfőn jelentette meg a külügyminisztérium.

A jogtárban (Federal Register) olvasható úgynevezett előzetes értesítés szerint egy 12 hónapos kísérleti időszak kezdődik két héttel a hivatalos közzététel után. A kísérleti időszak során felmérik az intézkedés hosszú távú fenntarthatóságát, és a gyakorlati megvalósíthatóságot.

A külügyminisztérium által kidolgozott vízumintézkedés azon országokra lesz érvényes, amelyek állampolgárainak esetében magas a túltartózkodási arány, azaz a vízumuk lejárta után is az Egyesült Államokban maradnak - olvasható a 30 oldalas dokumentumban, amely az érintett országok listáját egyelőre nem tartalmazza.

A szigorítás a vízummentességi programban (Visa Waiver Program) részt vevő 41 országra, köztük Magyarországra nem vonatkozik majd.

Az új intézkedés alapján az érintett országok állampolgárainak az üzleti és a turista látogatói vízumok igényléséhez a jövőben 5, 10, vagy 15 ezer dolláros letétet kell csatolniuk, amit azt követően kapnak vissza, hogy a vízum feltételeinek megfelelve elhagyják az Egyesült Államokat.

A letét pontos összegét a meghatározott országok amerikai külképviseletének konzuli munkatársai lesznek hivatottak eldönteni az adott igénylő kockázati besorolása alapján, valamint egyéni méltányossággal akár el is tekinthetnek a komoly összeg letétbe helyezésétől – olvasható az intézkedésről szóló leírásban.

A külügyi dokumentum emlékeztet arra, hogy 2020-ban már előkészítették a letéti program bevezetését, akkor hathónapos kísérleti periódussal, ám annak elindításáról a 2020 elején kitört koronavírus-világjárvány miatt a kormány lemondott, ugyanis a járványügyi szigorítások akkor gyakorlatilag megszüntették az országok között utasforgalmat.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.03.03. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Mélypontra ütötte a forintot a szárnyaló gázár

Mélypontra ütötte a forintot a szárnyaló gázár

A forint kedden több mint három egységgel gyengült az euróval szemben, az árfolyam megközelítette a 385-ös szintet, miközben a dollár is 331 forint közelébe erősödött. A hazai devizára részben az nehezedik, hogy a hétfői 50 százalékos ugrás után tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, az európai jegyzés ismét 50 euró fölé került, a befektetők pedig attól tartanak, hogy a közel-keleti háború komoly termelési és szállítási fennakadásokat okozhat. A tavalyi negyedik negyedévben mindössze 0,2 százalékkal nőtt a GDP az előző negyedévhez képest, ami gyakorlatilag stagnálást jelent. A most publikált második becslés megerősítette a korábbi adatot, a részletek pedig azt mutatják, hogy 2025 végén sem sikerült érdemben dinamizálni a gazdaságot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×