Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
316.16
bux:
146688.57
2026. augusztus 1. szombat Boglárka
Voting box and election image,election. Getty Images
Nyitókép: krisanapong detraphiphat/Getty Images

Brit helyhatósági választások: mindkét oldalon előretörtek a szélsőségek

A tavalyi választásokhoz képest hatalmas térnyerést mutat az EU-ellenes Reform UK, főként azokon a területeken, ahol a Brexitet is a legtöbben támogatták. Ezzel szemben ott, ahol annak idején a maradást szorgalmazták, a liberálisok mentek nagyot.

A radikálisan EU-szkeptikus jobboldali Reform UK párt és a leginkább EU-párti brit parlamenti erő, a Liberális Demokraták jelentős előretörésével és a két hagyományos nagy párt, a Munkáspárt és a Konzervatívok súlyos vereségével végződtek az angliai helyhatósági választások.

"Ha történelminek nem is, de egy nagyon fontos tendencia újabb állomásaként értelmezhető ez az önkormányzati választási eredmény" - mondta az InfoRádióban Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense. Hozzátette, tudni kell, hogy nem mindenhol tartottak most választást, most körülbelül az önkormányzati helyek egyharmada kelt most el.

A 23 önkormányzat körülbelül 1600 képviselői helyéből a Reform UK, azaz a reformpárt 677 helyet hozott el, ami, körülbelül 41 százalék, és 31 százaléka a szavazatoknak. Emellett viszont nem csak önkormányzati képviselőket, hanem polgármestereket is választottak, és a Reform UK két új polgármestert adott. Továbbá egy időközi választás is volt múlt héten az Egyesült Királyságban - ez volt az első nagy választás -, ahol egy munkáspárti képviselő helyére kellett új embert választani, és ezt is a reformpárt nyerte, mindössze 6 szavazattal.

Ezzel megfordította a munkáspárti többséget, ami több mint 14 ezer fő volt az elmúlt voksolásokon.

A konzervatívok nagyon sok helyet veszített, 319-et veszítettek összesen. A munkáspárt szintén veszített, 98 helyet tudott megtartani, a liberális demokraták viszont erősödtek 370 hellyel - sorolta a szakértő. Szerinte így kijelenthető, hogy valóban nagy az átrendeződés, és úgy néz ki, hogy a Reform UK elérte azt a körülbelül 30 százalékos választási arányt, amikor a többi párt már veszít a helyéből, és jelenleg úgy néz ki, hogy mindez akár országos szinten is nagy átrendeződést hozhat a következő választáson.

Gálik Zoltán szerint még korai következményekről beszélni, hiszen tavaly voltak országos választások, amit a Munkáspárt magabiztosan nyert. A 650 fős westminsteri többségből 403-at megszereztek, a konzervatívok 121 hellyel végeztek másodikként, és a reformpártiak hiába hozták el a szavazatok 14 százalékát, csak 5 képviselőt tudtak a parlamentbe juttatni - magyarázta.

A Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint kétségtelen, hogy a Reform UK által képviselt jobboldali, populista ideológia főként azokon a helyeken, tehát Közép-, Dél-kelet- és Kelet-Angliában volt nagyon népszerű, ahol a Brexit is. Mint mondta,

célba találtak a párt vezetője, Nigel Farage által újra hangoztatott bevándorlásellenes, menekültellenes üzenetek, illetve az elitellenes politika.

A szakértő kiemelte, megfigyelhető, hogy azokon a területeken, ahol a liberális demokraták erősek voltak, ott volt az EU-ban maradás legnagyobb támogatottsága is a Brexit idején. Sok közvélemény-kutató mérte meg az akkori, illetve a mostani választások közötti korrelációt, és arra jutottak, hogy azokban a térségekben nyert a Liberális Demokrata Párt, ahol a legmagasabb iskolázottsággal rendelkeznek a választók, illetve ahol a legnagyobb a foglalkoztatottsági ráta.

Ezzel szemben ott szerepelt most jól a Reform UK, ahol mind az iskolázottság, mind pedig a foglalkoztatás a legalacsonyabb.

Gálik Zoltán elmondta, voltak olyan helyek, ahol elképesztő számok születtek, és a reformpárt elhozta a szavazatok 41 százalékát, ezzel a képviselői helyek 72 százalékát szerezve meg. Máshol 37 és 70 százalék volt ugyanez az arány. A Budapesti Corvinus Egyetem docense megjegyezte, még ma is nagyon fontos politikai témát jelentenek a Brexit következményei.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Energiahiányban szenved a forint

Energiahiányban szenved a forint

A tegnapi napon a japán jegybank devizapiaci beavatkozása nyomán a jen több mint 2 százalékot erősödött a dollárral szemben, miközben az euróval szemben is gyengült a dollár. A nap folyamán az energetikai veszélyhelyzettel kapcsolatos hírek, a japán jen mozgása és a bejövő makroadatok állnak a figyelem középpontjában. A forint reggeltől kezdve fokozatosan gyengült a Paks leállításáról érkező bejelentések, és az emiatt szükségessé váló nagyobb energiaimportról szóló hírek hatására, a tendencia azonban a délután folyamán megállt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×