Infostart.hu
eur:
386.82
usd:
334.26
bux:
124191.76
2026. március 25. szerda Irén, Írisz
Friedrich Merz, a német Kereszténydemokrata Unio, a CDU elnöke a CDU és a szövetséges Keresztényszocialista Unió, a CSU közös frakciójának alakuló ülésén a törvényhozás berlini épületében 2025. február 25-én. A két nappal korábbi előrehozott német parlamenti választásokon a két párt a szavazatok 28,8 százalékának megszerzésével győzött.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Megállapodhattak a német pártok az adósságfék lazításában

Lapok és hírügynökségek számolnak be a kiszivárgott információkról.

Friedrich Merz német kancellárjelölt pénteken megállapodott a Zöldekkel Európa legnagyobb gazdaságában az állami hitelfelvétel masszív növeléséről – közölték a tárgyalásokhoz közel álló források a Reuterssel. A kiszivárgott hírekre szárnyalni kezdett az euró árfolyama.

A kormányalakításra készülő kereszténydemokraták (CDU–CSU) és szociáldemokraták (SPD) egy 500 milliárd eurós alapot javasoltak, amelyből infrastruktúra-fejlesztésre, valamint védelmi fejlesztésekre költenének a gazdaság felpörgetése érdekében, mindehhez pedig a hitelfelvételi szabályok átfogó módosítása is szükséges, lazítanának az adósságfék-szabályon.

A több évtizedes német költségvetési konzervativizmust a Donald Trump elnök által elhozott radikális amerikai politikai váltás olvasztotta meg, aminek kapcsán Merz arra figyelmeztetett, hogy Európának most egy ellenséges Oroszország és egy megbízhatatlan Egyesült Államok mellett kell boldogulnia.

A szükséges alkotmánymódosításokat kétharmados többséggel lehet végrehajtani, amihez szükség volt a Zöldek támogatására. Ők eddig elutasították a terveket, attól tartva, hogy az új forrásokat egyszerűen csak az adócsökkentéshez hasonló politikák finanszírozására fordíthatják (illetve mert őket eredetileg kihagyták a tárgyalásból).

A Reutersnek azonban két, a tárgyalásokhoz közel álló forrás is arról számolt be, hogy a három tárgyaló fél pénteken meg tudott egyezni, az RND német laphálózat pedig korábban már kompromisszumról számolt be. A Zöldekhez köthető egyik forrás pedig azt mondta, hogy a párt elégedett az elért eredménnyel. Úgy tudni, a megegyezés tartalmaz egy 100 milliárd eurós átcsoportosítást a már létező klíma- és gazdaságátalakítási alap számára.

A felülvizsgált adósságmegállapodást jelenleg a német pénzügyminisztérium illetékesei vizsgálják, de az a kiszivárgó információk alapján még nem egyértelmű, hogy minden részletkérdést sikerült-e tisztázni.

Merz még az új parlament március 25-i első ülése előtt szeretne döntést az ügyben, mert utána fennáll annak a veszélye, hogy a szélsőjobboldali és szélsőbaloldali képviselőkből álló blokk megakadályozza e terv végrehajtását, emlékeztet a Reuters. (A helyzetről korábban Orbán Viktor is beszélt, úgy fogalmazva, hogy "a most kiszavazott, már nem is létező parlamentet összehívják egy utolsó ülésre, ahol a korábbi és a mostani győztesek kiadják a kétharmadot, és meg fogják szüntetni az adósságféket".)

A német kormány a gazdaságélénkítés és a védelmi kiadások növelése érdekében március elején döntött az adósságfék-szabályok átalakításáról, amely akár 220 milliárd eurós plusz mozgásteret biztosíthat a következő években.

Címlapról ajánljuk
Dúró Dóra: kitörési pont lehet az Öböl-országokkal való gazdasági kapcsolat
Aréna

Dúró Dóra: kitörési pont lehet az Öböl-országokkal való gazdasági kapcsolat

A választásig hátralévő időszakra beszélgetéssorozatot indított az InfoRádió, hogy a kutatások szerint a parlamenti bejutásra esélyes pártok politikusait, szakpolitikusait az általános belpolitikai kérdések mellett gazdasági elképzeléseikről és külpolitikai megfontolásaikról is kérdezze. A Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk és a DK elfogadta a meghívást, a Tisza nem kívánt élni a lehetőséggel. Dúró Dóra, a Mi Hazánk képviselője, képviselőjelöltje a Mi Hazánk álláspontját ismertette.

Kis benzinkutak: adócsökkentés nem lesz, állami támogatás viszont igen

A kormány nem csökkenti a kis benzinkutak kiskereskedelmi adóját, kidolgoznak ugyanakkor egy támogatási rendszert a kiskutak megsegítésére – erről állapodtak meg a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Független Benzinkutak Szövetségének képviselői. Támogatásra azért van szükség, mert az árszabályozás miatt a kis kutaknak vagy egyáltalán nem, vagy csak minimális hasznuk keletkezik.
inforadio
ARÉNA
2026.03.25. szerda, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője
Mindent megmozgatnak a tárgyalások érdekében, de tovább üvöltenek a fegyverek, nem csitul az iráni háború - Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti háború eseményeivel

Mindent megmozgatnak a tárgyalások érdekében, de tovább üvöltenek a fegyverek, nem csitul az iráni háború - Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti háború eseményeivel

Különleges erőket és elit deszantosokat vezényel Donald Trump amerikai elnök a Közel-Keletre, miközben arról beszélt tegnap is, hogy elkezdtek tárgyalni Iránnal a háború lezárásáról. Teherán továbbra is azt állítja: nincs semmilyen tárgyalás. Izrael átfogó szárazföldi hadjáratot kezdett Libanon területén, minden jel arra mutat, hogy megszállják az ország déli részét. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia közben komolyan mérlegeli, hogy beszéllnak a háborúba Izrael és Amerika oldalán, mivel Teherán folyamatosan támadja a területüket. Közben iráni és amerikai oldalról is megjelentek konkrét tervek arra vonatkozóan, hogy képzelik el a felek a háború lezárását, illetve sorra ajánlják fel semleges országok segítségüket a háború lezárását elérni hivatott tárgyalások közvetítésében. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború keddi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×