Infostart.hu
eur:
375.11
usd:
319.91
bux:
132888.2
2026. április 13. hétfő Ida
Bamako, Koulikoro, Mali, West Africa, Africa
Nyitókép: Getty Images/John Elk

Hátat fordított egy ország Ukrajnának

Az afrikai Mali kormánya minden kapcsolatot megszakít Kijevvel a múlt heti, orosz zsoldosokat ért támadás miatt.

Az elmúlt hetekben Mali északi részén, a sivatagos Tinzaouaten város közelében véres összecsapások zajlottak tuareg szeparatista és az ország fegyveres ereje között. A harcokban az orosz Wagner csoport zsoldosai is életüket vesztették - írja a BBC híradása nyomán a Portfolio.

Az ukrán katonai hírszerzés szóvivője, Andrij Juszov azt nyilatkozta ennek kapcsán a múlt héten, hogy a lázadók megkapták a támadások végrehajtásához szükséges "információkat". Abdoulaye Maiga ezredes, egy magas rangú mali tisztviselő kijelentette, hogy kormánya megdöbbenéssel fogadta Juszov állításait, úgy fogalmazott:

"Elismerték Ukrajna részvételét a fegyveres terrorista csoportok gyáva, áruló és barbár támadásában."

Mint írják, a mali hadsereg elismerte, hogy a július 25-én kidobban harcokban jelentős veszteségeket szenvedett. A jelentések szerint a zsoldosokat egy völgyben csalták csapdába. Pontos számokat sem Mali hadserege, sem a Wagner csoport nem közölt, de egyes becslések szerint 20 és 80 közé tehető az elesett zsoldosok száma.

Az orosz zsoldoscsapat veszteségei vélhetően a legsúlyosabbak voltak Maliban azóta, hogy két évvel ezelőtt elkezdtek segíteni a katonai kormánynak a felkelők elleni harcban. A Wagner elismerte egyik parancsnoka halálát és egy orosz helikopter lezuhanását is. Állításuk szerint mintegy 1000 harcos támadta meg őket.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.04.13. hétfő, 18:00
Virág Andea a Republikon Intézet stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
Választás 2026: óriási ellenzéki győzelem, jön a kétharmados Tisza kormányzás

Választás 2026: óriási ellenzéki győzelem, jön a kétharmados Tisza kormányzás

Véget ért a rekord magas, közel 80%-os részvételt hozó 2026-os országgyűlési választás. A Tisza megszerezte a listás szavazatok több mint felét és ezzel kiütéses győzelmet aratott. Az egyéni választókerületekben is tarolt az ellenzéki párt, ezzel nagy valószínűséggel megszerzi a parlamentben a kétharmados többséget. Orbán Viktor miniszterelnök elismerte a Fidesz választási vereségét, ellenzéki szerepre készül. Magyar Péter egységre szólító győzelmi beszédet tartott, de közben azért megnevezte azokat a magas rangú tisztviselőket, akiknek távoznia kell a pozíciójukból.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×