Infostart.hu
eur:
353.87
usd:
303.44
bux:
134616.81
2026. május 30. szombat Janka, Zsanett
Mintegy 400, Európába igyekvő illegális bevándorló egy bárkán, a Földközi-tengeren, az olaszországi Lampedusa-sziget partjai előtt 2021.augusztus 28-án. A migránsokat később az olasz hatóságok hajói Lampedusára szállították.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Concetta Rizzo

A cseh belügyminiszter szerint előrelépés az uniós migrációs paktum

Jó irányba tett lépés az európai uniós migrációs paktum elfogadása - jelentette ki Vít Rakusan cseh belügyminiszter a nyugat-csehországi Ústí nad Labemben, miután Armin Schuster szász belügyminiszterrel tárgyalt a témáról és a cseh-német határvédelemről.

"Az a tény, hogy kilenc évig nem létezett közös európai megoldás, hogy nem tartották be a szabályokat, és senki sem dolgozott ki újakat, az vezetett ahhoz, hogy most vannak határok" - mondta Vít Rakusan újságíróknak, megemlítve, hogy a cseh-német határon szúrópróbaszerűen ellenőrzik a gépkocsikat.

"Ez az eredménye annak, hogy Európa fütyült a közös megoldásra" - szögezte le a cseh belügyek vezetője. Szerinte Csehországnak érdeke a szorosabb együttműködés az unión kívüli országokkal, mert azzal megakadályoznák az embereket, hogy egyáltalán elinduljanak Európába.

Az uniós intézmények tavaly év végén jutottak megállapodásra az uniós migrációs és menekültügyi paktum reformjáról, amelyet áprilisban az Európai Parlament plénuma is elfogadott.

A tagországok kormányainak képviselőiből álló Tanács a tervek szerint még ebben a hónapban végérvényesen jóváhagyja, és a csomagban szereplő jogszabályok a hivatalos uniós közlönyben való közzétételüket követően hatályba lépnek.

Armin Schuster elmondta, hogy felkérte cseh partnerét a cseh-német határ szigorúbb védelmére. "Közeleg a nyári időszak, amikor mindig intenzívebb migránsmozgást tapasztalunk, ezért szükség van a szigorúbb ellenőrzésekre. Fel kell rá készülnünk" - jelentette ki a német Szászország tartomány belügyeinek vezetője. A cseh-német együttműködés ezen a területen szerinte jó.

"A közös megoldások hívei vagyunk, szeretnénk elérni a migránsok gyorsabb visszatoloncolását, a szigorúbb elbírálást, a jobb határvédelmet és a harmadik országokkal való hatékonyabb együttműködést" - fejtette ki Vít Rakusan a sajtótájékoztatón.

Címlapról ajánljuk
Egy biztos: az egyik csapat pihentebb lesz a szombat esti budapesti BL-döntőben

Egy biztos: az egyik csapat pihentebb lesz a szombat esti budapesti BL-döntőben

A futballstatisztikák elemzésében is nagyon jártas Opta a szombati budapesti Bajnokok Ligája-döntő előtt, a szezon korábbi mérkőzéseinek összeállításait vizsgálva, arra a következtetésre jutott, hogy a PSG előnyben lehet az Arsenallal szemben, mert Luís Enriquének sokkal inkább volt módja rotálni a csapatát, mint Mikel Artetának.
inforadio
ARÉNA
2026.06.01. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Néhány gondolat a végrehajtási rendszer átalakításáról

Néhány gondolat a végrehajtási rendszer átalakításáról

Az országgyűlési választásokat követően társadalmi vita indult arról, hogy milyen végrehajtási rendszert szeretnénk. Április 12. után lehetőségünk van a szakmai vita lefolytatására is, ebbe illeszkedik a Portfolio pénteki cikke is, amelyben az Utcajogász Egyesület, az OTP Bank és az EOS Faktor képviselője fejti ki álláspontját. A végrehajtók szerepét ugyanakkor nem mindenki érti, pedig nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy egy jogállam működésében milyen fontos a feladatuk. Egyetlen bírósági ítélet sem ér semmit, ha nem tartják be a rendelkezéseit. A magyar államigazgatás központi költségvetésből való részesedése meghaladja az uniós átlagot; az állam eddigi központosító törekvései és az újraelosztás mértéke csökkentik a versenyképességünket. Ha egy újabb, rosszul működő állami költségvetési szervet hozunk létre a végrehajtás átalakításával, a Nyugattól való lemaradásunk fokozódhat. Az alábbiakban néhány érvet szeretnék felhozni a jelenlegi rendszer finomhangolása mellett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×