Infostart.hu
eur:
385.62
usd:
330.68
bux:
122151.69
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén
Nyitókép: Pexels.com

Fontos ukrán-magyar vezeték sérült meg

Gond támadt egy Magyarország és Ukrajna között elektromos áramot szállító vezetékkel – tájékoztatott az ukrán energiaügyi minisztérium.

A tárca a Telegramon közzétett bejegyzésben többek között arról számolt be, hogy május 18-án az orosz erők Ukrajna-szerte több mint húsz településre mértek csapást, köztük az elektromos hálózatok létesítményeire, amelyek megrongálódtak. Emiatt megszakadt a Magyarországot és Ukrajnát összekötő államközi villamosenergia-távvezeték is.

A bejegyzés szerint Magyarország oldalán keletkeztek károk a vezetékben, és már folyamatban van a javítás. Hogy pontosan hol, vagy milyen jellegű kár történt, arra nem tértek ki, így azt sem tudni, hogy valamilyen meghibásodásról van szó, vagy szándékos károkozás történt-e – írja az Index.

Feszült a helyzet az ukránokkal

A lap emlékezetet, hogy a The Washington Post által megszerzett titkos amerikai hírszerzési jelentések alapján Volodimir Zelenszkij ukrán elnök februárban azt mondta egy megbeszélésen Julia Sviridenko miniszterelnök-helyettesnek, hogy fel kellene robbantani a Barátság-kőolajvezetéket, mert azzal tönkre tudnák tenni a szerinte oroszbarát Orbán Viktor magyar miniszterelnök iparát.

Az Index ezzel összefüggésben külön energetikai elemzést tett közzé, amelyben a megkérdezett szakértők egyértelműen megállapították, hogy ha az ukrán elnök úgy döntene, hogy felrobbantja a Barátság vezetéket, akkor Magyarországon minden kőolaj-beszállítást átterelnének az Adria-vezetékre, ez pedig elméletileg a magyar finomítói igényt nagy részt kielégítené.

Emellett a Mol vezetői nemrég közölték, hogy nem kívánnak közvetlenül tárgyalni az ukrán féllel, mondván, az ukrán vezetékhálózatot üzemeltető Ukrtransnafta megzsarolta a magyar olajipari vállalatot.

Címlapról ajánljuk
Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico szlovák miniszterelnök a hétvégén az Egyesült Államokban járt, ahol kulcsfontosságú megállapodást írt alá Szlovákia jövőbeli energiaellátásáról, majd személyesen tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel Floridában. A látogatás középpontjában az új szlovák atomerőműblokk megépítése, a szuverén külpolitika és a nagyhatalmakkal való egyensúlyozás állt.
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×