Infostart.hu
eur:
353.97
usd:
303.49
bux:
134616.81
2026. május 29. péntek Magdolna
Meki Batu, Ethiopia - Young pepper plants growing in a dry cracked field at the Fruit and Vegetable Growers Cooperative in Meki Batu.
Nyitókép: Edwin Remsberg/Getty Images

Észak-Koreában már az irodistákat is a földekre vezényelték

Az irodai dolgozók mellett a gyári munkások is az aszály ellen küzdenek.

A koronavírus-járvány és a tájfunok is komoly problémákat okoznak az ország élelmiszerellátásában – annak ellenére, hogy az év elején kicsit javult a helyzet a Reuters cikke szerint.

A szárazságok és az árvizek szezonalitása régóta jelent gondot az országban, ahol az öntözőrendszerek és egyéb infrastruktúra hiányában nehéz gazdálkodni. Bármilyen természeti katasztrófa megbéníthatná a nemzetközi szankciók és a kereskedelem szinte teljes leállása miatt már most is csökkenő gazdaságát.

Még marad a szárazság

A Rodong Sinmun újság számolt be arról, hogy kormányzati tisztviselők, vállalati és gyári dolgozók dolgoznak a gazdákkal országszerte szivattyúberendezések kiosztásában és a vízkészletek fejlesztésében az aszály sújtotta régiókban. Részleteket nem közölt a lap az eddigi károkról: a mostani szárazság kezelését és a jövendő aszályra való felkészülést említette az erőfeszítések okai közt.

"Szisztematikus, komoly erőfeszítések folynak a közvélemény figyelmének felkeltésére és minden rendelkezésre álló képesség mozgósítására az aszály okozta terméskárok előzetes megelőzése érdekében" – áll a lapban.

Az időjárásjelentés a jövő hét elejéig komoly aszályos időszakot jósol az országban. Múlt héten azt is közölték, hogy

az idei április időjárás 2,3 fokkal melegebb a korábbi évek átlagánál,

a csapadékmennyiség pedig 44 százalékkal alacsonyabb.

Mindenkit mozgósítanak

A fővárostól, Phenjantól északra fekvő Anju és Kaechon településeken az emberek tavakat hoztak létre, műtrágyával és növekedésserkentővel kezelik a növényeket, és traktorokkal, teherautókkal és földművelő járművekkel szállítanak vezet a gazdaságokba a Rodong Sinmun szerint.

Az ifjúsági brigádoknak nevezet, általában a nagyobb infrastrukturális projektekhez mozgósított egységek eközben a közelmúltban a keleti kikötővárosban, Hamhungban vízi utakat építettek az öntözőberendezések korszerűsítésére és bővítésére irányuló erőfeszítések részeként.

Rengeteg lehet az éhező

Márciusban az ENSZ sürgette Phenjant, hogy

nyissa meg határait a segélymunkások és az élelmiszerimport előtt,

mivel az egyre mélyülő elszigeteltség miatt sokan éheznek. Észak-Koreában hivatalosan nem volt egyetlen koronavírusos megbetegedés sem, mégis lezárták határaikat és korlátozták a kereskedelmet azt megelőzően, hogy az év elején nyitottak volna Kína felé.

Az ENSZ becslése szerint már a pandémia előtt alultáplált volt a lakosság több mint 40 százaléka, 11 millió ember. Nekik már akkor humanitárius segítségre volt szükségük.

Címlapról ajánljuk
Panel- és bérházfelújítás, járműbeszerzés: Karácsony Gergely bemutatta, milyen programokba vágna bele Budapest az európai uniós pénzekből

Panel- és bérházfelújítás, járműbeszerzés: Karácsony Gergely bemutatta, milyen programokba vágna bele Budapest az európai uniós pénzekből

Budapest partner és szövetséges abban, hogy a végre hazaérkező európai forrásokat okosan, a jövőt szolgálva használja fel Magyarország – közölte Karácsony Gergely főpolgármester pénteken, miután Magyar Péter miniszterelnök bejelentette, megállapodtak az Európai Bizottság elnökével a Magyarországnak járó uniós források jelentős részének folyósításáról.

BL-döntő: megérkeztek az első szurkolócsoportok Budapestre, a BKK felkészült

A BKK felkészülten várja a szombati Bajnokok Ligája-döntőre érkező szurkolókat, az első csoportok pénteken délután megérkeztek a ferihegyi reptérre. Szombaton egész nap rendezvények lesznek a Városligetben, a Hősök terén és a Kerepesi úti MTK Sportparkban, szurkolói vonulások és nagy útlezárások is lesznek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.01. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×