Infostart.hu
eur:
355.88
usd:
313.4
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Traffic streams past the Palace of Westminster on a Winters evening.
Nyitókép: simonbradfield/Getty Images

Egy hét után máris drágult a brit beutazási engedély

Az előzetes terveknek megfelelően 60 százalékkal drágult szerdától a nagy-britanniai belépéshez szükséges elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA).

Az EU-állampolgárok március 5-én kezdhették meg az ETA kiváltását, és április 2-tól, múlt szerdától már csak a kiváltott engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába.

Ezzel teljessé vált a nem vízumkötelezett beutazókra kidolgozott, az utóbbi másfél évben fokozatosan, a világ egyre több térségére érvénybe léptetett brit ETA-rendszer.

Az engedély eddig 10 fontba került, de szerdától 16 fontot (7600 forintot) kell fizetni az ETA kiváltásáért.

A brit belügyminisztérium már korábban jelezte, hogy az elektronikus belépési engedély díja emelkedni fog. A tárca az emelést azzal indokolta, hogy így költségvetési források bevonása nélkül lehet még zökkenőmentesebbé tenni az elbírálási folyamatot és a rendszer egészének működését.

Az ETA két évig vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes, és az érvényességi idő alatt korlátlan számú nagy-britanniai beutazást tesz lehetővé, esetenként legfeljebb hat hónapra.

A londoni belügyminisztérium ajánlása szerint az ETA a mobileszközökre letölthető UK ETA alkalmazás használatával igényelhető a leggyorsabban és a legegyszerűbben.

Akiknek nincs olyan mobileszközük, amelyre a UK ETA alkalmazás letölthető, a brit kormány honlapján - gov.uk - is folyamodhatnak az elektronikus beutazási engedélyért, vagy megkérhetnek mást, hogy töltse le saját mobileszközére az alkalmazást, és a kérvényt arról az eszközről is be lehet nyújtani a kérvényező adataival. Ebben az esetben az erre megkért személynek és a kérelmezőnek egyazon helyen kell tartózkodnia, mivel a kérelmező útlevelének biometrikus adatait be kell olvastatni a mobileszköz használatával az ETA-alkalmazás megfelelő felületeire.

Az ETA digitálisan kapcsolódik a beutazási engedély birtokosának útleveléhez, így a brit határellenőrzési pontokon továbbra is csak az útlevelet kell felmutatni. Útlevélcsere esetén viszont ismét kérvényezni kell az elektronikus beutazási engedélyt az új útlevél adataival.

London már a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) után jelezte, hogy idővel a látogatási, turisztikai céllal érkező, vízumkötelezettség nélküli beutazóknak, köztük az európai uniós országok állampolgárainak is szükségük lesz belépési engedélyre.

Nem kell kiváltaniuk az ETA-t azoknak az EU-állampolgároknak, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában és megszerezték az ehhez szükséges, meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyt (EU Settled Status).

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×