Infostart.hu
eur:
384.9
usd:
331.84
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv
Nyitókép: Pixabay

Rekordot döntöttek a naperőművek szeptemberben

Szeptemberben a hazai villamosenergia-termelésnek már 17,2 százalékát, a felhasználásnak pedig 14,3 százalékát adták a nagy naperőművek.

Szeptemberben nagyot gyorsult a magyarországi naperőmű-kapacitás bővülése, és egyetlen hónap alatt több mint 200 MW-tal több mint 5400 MW-ra nőtt - írja a Mavir által közölt részletes adatok alapján a Portfolio. A statisztika szerint a nagyobb naperőművek kihasználtsága korábban soha nem volt még olyan magas szeptemberben, mint a mostani első őszi hónapban.

Az már az első féléves 1022 MW-os naperpőmű-kapacitás növekedési adatból is látszott, hogy idén egészen biztosan megdől a 2022-ben felállított éves bővülési rekord (+1063 MW). Az azóta eltelt újabb negyedévben további 368 MW volt a növekedés, így a

hazai fotovoltaikus erőművek összesített beépített teljesítőképessége október 1-jén már közel 5407 MW volt.

A szeptemberi 202 MW-os kapacitásbővülésből 51 MW fűződik a háztartási méretű napelemes rendszerekhez (hmke-k), melyek összesített beépített teljesítőképessége így megközelíti a 2131 MW-ot. A nagyobb (50 kW feletti) fotovoltaikus termelők beépített teljesítőképessége 152 MW-tal 3276 MW-ra nőtt. Előbbiek száma 5368-cal 236 676 darabra, utóbbiaké 13-mal 3163 darabra emelkedett.

A statisztikából az is kiderül, hogy a nyárias, napsütéses időjárásnak köszönhetően az elmúlt hónapban

a szeptemberben valaha mért legnagyobb kihasználtság mellett működtek az itthoni nagy naperőművek.

A 21,28%-os, a nyári adatokat közelítő kihasználtsági érték a 2018 szeptemberi 20,47%-os eddigi rekordot adta át a múltnak.

A magas kihasználtságnak is köszönhetően szeptemberben a hazai villamosenergia-termelésnek már 17,2 százalékát, a felhasználásnak pedig 14,3 százalékát adták a nagy naperőművek.

Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Az USA-ban szintén igyekeznek pluszban zárni a hetet a tőzsdék, mérsékelt pozitív elmozdulások látszanak. Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×