eur:
393.91
usd:
369.83
bux:
65748.39
2024. április 18. csütörtök Andrea, Ilma
Szilvafahordóban érlelt besztercei szilvapálinka az Ongai Kulturális Egyesület szervezésében megrendezett Quintessence VII. pálinkaversenyen Lillafüreden 2016. január 22-én.
Nyitókép: Vajda János

Váratlan helyen pusztít a házi pálinka

Egy állami szervezet tiltakozik az otthoni pálinkafőzés laza szabályozása az egész ágazatot megöli.

A kormány az otthoni pálinkafőzés helyzetbe hozásával eleve nehéz helyzetbe hozta a több adóteherrel sújtott kereskedelmi forgalomba kerülő termékek készítőit. Viszont a laza, háztáji főzésre vonatkozó szabályok hatósági betartása is lehetetlen. Az állami fenntartású Pálinka Nemzeti Tanács (PNT) azt állítja, hogy

a láthatatlan konkurencia támogatásával a kormány lényegében elpusztítja a kereskedelmi forgalomra termelő szereplőket. A szervezet tárgyalni akar a probléma megoldásáról a szaktárcával.

Az otthon főzött párlatok feketekereskedelme és a magánfőzők által illegálisan üzemeltetett bérfőzdék elburjánzása. A helyzet már nem pusztán az ágazat sikerességét veszélyezteti, a kormány intézkedések nélkül hamarosan ki fogja végezni az elsőszámú hungarikumként számon tartott pálinkát - írja közleményében az érdekvédelmi szervezet.

A legalizálásért küzdenek

A PNT szerint a haldoklik a pálinkapiac, amelyben komoly szerepe van annak, hogy a kormány a Brüsszel folytatott nagy pálinkaháborúban egy, a hatóságok által nehezen ellenőrizhető keretrendszert hozott létre az otthoni pálinkafőzés megmentéséhez. A tanács szerint "a 2010 előtti állapotok visszaállítása lehetetlen, de az ágazatot az is megmentené, ha a kormány hajlandó lenne szembesülni a magánfőzés okozta feketekereskedelem létével, és legális keretek közé szorítaná a saját célra történő párlatkészítést. A jelenlegi jogszabályok ugyanis nemcsak lehetővé teszik, szinte ösztönzik is az illegális kereskedelmet azzal, hogy legális keretek között lehet a fogyasztási igényeknél sokkal több párlatot előállítani."

Felidézik, hogy 2000 és 2010 között azért lehetett sikeres a magyar kereskedelmi pálinka, mert akkor kedvező piaci és jogszabályi körülmények voltak, majd 2010 és 2015 között mind a magán-, mind a bérfőzés jövedékiadó-mentessé vált. A magánfőzők készülékeinek bejelentése 2015-ben kötelező lett, a magánfőző évente legfeljebb 86 liter (50 fokos) mennyiségű párlatot állíthat elő, mely a háztartásában való személyes fogyasztásra szolgál. Azóta a magánfőzéshez való jogot minimum 5 darab párlat adójeggyel válthatja meg a magánfőző.

De a kusza rendszerben a magánfőzők ellenőrzése továbbra is önkormányzati hatáskörbe tartozik, ezért a saját fogyasztásra készült párlatmennyiségről nincsenek valós adatok. Csak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal razziáin lefoglalt mennyiségekből lehet következtetni a feketekereskedelem nagyságára.

Közben a zárjeggyel ellátott pálinka 2019 januárjától "népegészségügyileg nem hasznos élelmiszer", fogyasztása népegészségügyi kockázatot jelent, így arra plusz adóteher is rakódik. A Pálinka Nemzeti Tanács kész megoldásokat javasolni a problémákra, és minden olyan együttműködésre nyitott az illetékes minisztériumokkal, amellyel esetleg megmenthető a pálinka.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.18. csütörtök, 18:00
Dobrev Klára
árnyék-miniszterelnök, a DK-MSZP-Párbeszéd EP listavezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×