Infostart.hu
eur:
353.42
usd:
309.02
bux:
143072.29
2026. július 4. szombat Ulrik

Coface-felmérés: Egyre később fizetnek a cégek

Az öt évvel ezelőtti 35 nap helyett ma már átlagosan 165 nap a tényleges fizetési idő a magyar cégek esetében - derül ki a Coface Hungary legfrissebb felméréséből. Ez fokozza a csődveszélyt, és hozzájárulhat a már tapasztalható csődhullám erősödéséhez.

A Coface szerint Magyarországon 2003 óta figyelhető meg a fizetési morál folyamatos romlása, a jelenleginél a Bokros csomag idején volt rosszabb a helyzet, amikor a fizetési napok száma meghaladta a 230-at is.

A felmérés szerint a térségben legfegyelmezettebben a lengyelek fizetnek, 41 napra, míg a legrosszabb adósok a horvátok, ők 315 napra egyenlítik ki a számlát.

A Coface elemzése szerint 2008 első kilenc hónapjában 11 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos magyar cégeljárások száma. Némi lassulás tapasztalható ugyan a növekedés mértékében, de ez köszönhető egyrészt annak is, hogy az elmúlt években magas volt a bázis. A Coface elemzői szerint a másik befolyásoló tényező az, hogy a harmadik negyedévben, e tekintetben még nem volt érezhető a globális pénzügyi válság hatása.

A válság következményeit még a szakemberek sem tudják pontosan előre jelezni, az azonban már most egyértelműen kijelenthető, hogy a pénzhiány, a hitelhez jutás feltételeinek szigorítása hozzájárul a fizetési idő meghosszabbodásához.

A Coface úgy véli, hogy a nem fizető vevők köre kockázatelemzéssel számottevően csökkenthető lenne, ám ennek hiányában egyre gyakoribb, hogy a szállító nem kapja meg jogos követelését. Ilyenkor kerülnek elő a különféle behajtási technikák, bár ezek egy részét inkább a kényszer, mint a jogszerűség határozza meg.

Míg korábban a lejárat után 60-90 nappal csökkent a követelés érvényesíthetőségének lehetősége, napjainkban már legkésőbb a 30. naptól célszerű következetes és professzionális követeléskezelési eszközöket alkalmazni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megkezdődtek a nyolcaddöntők a foci-vb-n: Marokkó jutott először a legjobb 8 közé

Megkezdődtek a nyolcaddöntők a foci-vb-n: Marokkó jutott először a legjobb 8 közé

Marokkó 3-0-ra legyőzte Kanadát, és ezzel a negyeddöntőbe jutott a labdarúgó-világbajnokságon. A Paraguay–Franciaország meccs győztese vár rajuk a nyolc között. Kanada az első kieső a három rendező ország közül, az Egyesült Államok és Mexikó még versenyben van.

Várhatóan még nyáron új államfőt választ az Országgyűlés: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit – videó

Magyar Péter miniszterelnök videón és 12 pontban tette közzé a módosítások részleteit. Kevesebb sarkalatos törvény lesz, az országgyűlési képviselők mandátumát három ciklusra (12 évre) korlátozzák. A mai képviselők mandátumát ez nem érinti, de a következő választásoktól alkalmazandó lesz. Mennek a vármegyék és a főispánok.
inforadio
ARÉNA
2026.07.06. hétfő, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Tisza-kormány: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit

Tisza-kormány: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit

Szombaton sincs megállás a belpolitikában: az egyetemi kuratóriumi pályázatok kiírása mellett továbbra is az uniós források és a költségvetés helyzete áll a fókuszban. Emellett napvilágot látott a kormány átfogó energiatörvény-tervezete, amely a dinamikus tarifák bevezetésével és komoly bürokráciacsökkentéssel reformálná meg a hazai árampiacot. Ezzel párhuzamosan az energiahatékonysági szabályok is szigorodnak, így az állami szervek az uniós értékhatár felett már csak közel nulla energiaigényű épületeket vásárolhatnak vagy bérelhetnek. A nap egyik legfontosabb politikai fejleményeként Magyar Péter fog beszélni arról, hogy a kormány benyújtja az Alaptörvény 17. módosítását, amelynek részleteit délután 16 órakor ismerteti egy rendkívüli bejelentésben. Szombati híreink a kormányzati munkáról percről percre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×