Infostart.hu
eur:
362.98
usd:
311.14
bux:
151360.28
2026. augusztus 25. kedd Lajos, Patrícia

51 millió dolláros kártérítés egy volt FBI-ügynöknek

Egy nyugdíjas FBI-ügynök 51 millió dolláros kártérítést kap az amerikai Merck gyógyszergyártól, mert a cég Vioxx nevű fájdalomcsillapítója enyhe szívrohamot okozott a 62 éves férfinak. Ez az 51 millió dollár azonban csak a jéghegy csúcsa.

A férfi egy autóbaleset után lábadozva kezdte el szedni a fájdalomcsillapítót, ám két évvel később enyhe szívrohamot szenvedett, amelyet a bíróság véleménye szerint a Mercknek az a gyógyszere okozott, amelyet azóta kivontak a forgalomból.

A Vioxx tavalyelőtt került le a gyógyszertárak polcairól, mert kiderült, hogy tartós - másfél évnél hosszabb - szedése megkettőzi a szívinfarktus kockázatát.

A New Orleans-i szövetségi bíróság döntésével egy időben New Jersey állam bírósága megsemmisített egy tavaly novemberi bírósági ítéletet, amely egy hasonló esetben a gyógyszergyárnak adott igazat.

Gerald Barnett nyugalmazott FBI-ügynök győzelme és a New Jersey állami döntés csupán kettő abból az összesen 14.000 perből amelyet 30.000 panaszos indított a Merck ellen, a Vioxx okozta betegségek miatt.

Eddig nyolc ügyben született jogerős döntés, ezekből négy esetben a panaszosok nyertek, négyszer pedig a világ öt legnagyobb gyógyszergyára közé számító Merck.

A Merck nem adja fel egyik ügyet sem, ám gyógyszeripari elemzők most tízmilliárd dollárra becsülik azt az összeget, amelyet a cég végül kénytelen lesz kifizetni.

Ez viszont már a gyógyszeróriásnak is sok pénz, több mint a duplája a tavalyi, 4,6 milliárd dolláros nettó nyereségének.

Címlapról ajánljuk

Szabó Zoltán „Topi”: katapultáláskor mintha minden lelassult volna

Balesetet szenvedett hétfőn tíz óra után kicsivel Szolnok katonai repülőterén a Magyar Honvédség egyik Gripen harci repülője. A bajba jutott gép pilótája Szolnok felé kanyarodott, hogy az ottani reptéren kényszerleszállással tegye le a gépet, de már nem sikerült teljesen végrehajtania a manővert, katapultálnia kellett. Hasonló történt 21 éve Szabó Zoltán „Topival”, aki egy lángoló MiG 29-esből katapultált.
inforadio
ARÉNA
2026.08.25. kedd, 18:00
Totyik Tamás
a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke
Visszatért a bizonytalanság, vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Visszatért a bizonytalanság, vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Fokozott feszültség mellett indul a hét a világ tőzsdéin, a befektetők figyelme elsősorban az Egyesült Államok Iránnal szembeni új szankciós csomagjára szegeződik, amelynek részleteit ma ismertette Washington. Az amerikai pénzügyminiszter minden eddiginél súlyosabb pénzügyi offenzívát helyezett kilátásba, Teherán pedig azzal fenyegetőzik, hogy a gazdasági nyomás fokozása esetén leállíthatja a Perzsa-öböl olajexportját. Közben újabb fontos fejlemény érkezett az amerikai kötvénypiacról is: a pénzügyminisztérium a közel 1000 milliárd dolláros Treasury General Accountot is felhasználhatja a múlt héten kibővített hosszú lejáratú kötvény-visszavásárlási program finanszírozására. Ez jelentősen növelhetné Washington mozgásterét a hosszú hozamok leszorításában, miközben a magas amerikai kamatszintekkel, az adósságpályával és az inflációval kapcsolatos aggodalmak továbbra is meghatározzák a piaci hangulatot. Ezt követően eséssel kezdődött a hét az ázsiai tőzsdéken, Európában és az USA-ban pedig vegyes mozgásokat láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×