Infostart.hu
eur:
358.02
usd:
305.75
bux:
131071.24
2026. május 13. szerda Imola, Szervác
Nyitókép: Pixabay.com

E-pénztárgép: nem is egy, hanem két nagy dobásra is készül a kormány

Július elsejétől már működik az e-pénztárgép, amellyel élhet minden vállalkozás, amelynek a nevén okostelefon van. 2026. szeptember elsejétől minden magyar vállalkozónak kötelező lesz nyugtát adni, köztük a szépségiparban dolgozó vagy az ingatlanügyletekkel foglalkozó vállalkozásoknak is – mondta Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára.

A kormány – mint azt Gerlaki Bence államtitkár az InfoRádióban elmondta – a 2010-es évektől kezdődően folyamatosan kereste a gazdaság fehérítésének a különböző eszközeit. Felelevenítette, 2013-ban bevezették az online pénztárgépet, 2014 óta kötelező az átállás. Eredményei a kormány szerint nagyon látványosak voltak, több mint 20 százalékponttal javult az áfarés Magyarországon 2010 és 2024 között.

A 2013 óta bekövetkezett technológiai fejlődés következtében az online pénztárgéprendszer megújítása is időszerűvé vált, ennek eredményeképpen született meg az e-pénztárgép. A következő állomás 2026. szeptember 1-je lesz, amikor nyugta-adatszolgáltatási kötelezettségük lesz a vállalkozásoknak, ezért július 1-jével bevezették, hogy a vállalkozások önkéntes alapon el tudják kezdeni használni az e-pénztárgépet.

A terv az, hogy a korábbinál szélesebb körben rálásson a NAV a gazdálkodók tevékenységére, tovább fehéredhet a gazdaság, ugyanakkor az e-pénztárgép bevezetésének célja – Gerlaki Bence elmondása szerint – elsősorban az volt, hogy a vállalkozó és a fogyasztó is nyerjen ezzel.

„A vállalkozások, amelyeknek kötelező jelleggel nyugtát kell kibocsátani, most sokszor papír alapon, kézzel töltik ezt ki. Ezt váltja ki az e-pénztárgép, egy kis nyomtató és a letöltött NAV-alkalmazás segítségével lehet majd nyugtát kibocsátani a vásárlónak. Jelenleg egy nyugta kiállítása 10 forint költséget jelent a vállalkozásoknak, ezt a 10 forintot meg tudja majd spórolni a vállalkozás az új rendszerre való átállással” – ecsetelte az államtitkár.

A fogyasztó is jól jár, mert a jogait jelenleg sokszor papírfecnik mutogatásával tudja csak érvényesíteni, de az új rendszerben az applikációban a mobiltelefonon láthatja majd az összes korábbi vásárlását, így a garanciális vagy a szavatossági jog is könnyebben érvényesíthető. A rendszer pedig papírmentes lesz.

Fontos még, hogy a felhőalapú alkalmazáson kívül jön egy hardveralapú fejlesztés is, az online pénztárgépet továbbra is használók ilyen módon állnak majd át 2028-tól. Így „két nagy áttörés” jön egymás után a kormány várakozásai szerint.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: heti két kormányülés lesz, most 17 kormányhatározat születik
kormányülés után

Magyar Péter: heti két kormányülés lesz, most 17 kormányhatározat születik

Ópusztaszeren tartja első, kihelyezett ülését a szerdán hivatalba lépett Tisza-kormány, amelyről kilépve a három új kormányszóvivő kezdte a tájékoztatót, amelyet Magyar Péter tart. A Kárpátalját ért orosz dróntámadások miatt berendelték az orosz nagykövetet. A kezdeti időszakban heti két kormányülésre kerül sor. Haváriahelyzet van az aszály miatt, plusz intézkedésekről döntenek. A Hernádi Zsolt Mol-vezér által Ópusztaszeren elmondottakat is ismertették, újabb olajtartalékokat szabadítanak fel. Várhatóan 17 kormányhatározat születik szerdán. A május 25-i héten politikai megállapodást köthet Magyar Péter az uniós pénzekről, de vannak még kérdések. Tóth Péter visszatér a politikába. A nem távozó közjogi méltóságok eltávolítására alkotmánymódosítást helyeztek kilátásba.
inforadio
ARÉNA
2026.05.14. csütörtök, 18:00
Kuzmányi István
diakónus, a Magyar Kurír és az Új Ember főszerkesztője
Amerikai katonák mennek Ukrajnába, összeomlóban az oroszok a fronton – Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Amerikai katonák mennek Ukrajnába, összeomlóban az oroszok a fronton – Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Az ukrán RBK hírügynökség számolt be arról, hogy az Egyesült Államok védelmi minisztériuma amerikai katonákat küld Ukrajnába, hogy fontos ismereteket sajátítsanak el. Az Institute for the Study of War (ISW) amerikai agytröszt az orosz-ukrán háború kezdetei óta gyűjti az adatokat minden hónap eredményeiről. A legfrissebb számok nem mutatnak jól az oroszok számára – írja az EuroMaidan Press. Ezzel szemben a felek álláspontjait ismerő források szerint már sem Oroszország, sem Ukrajna nem látja értelmét az amerikai közvetítésű béketárgyalások folytatásának. Vlagyimir Putyin orosz elnök a katonai megoldásra helyezi a hangsúlyt, miközben egyre romlanak Moszkva kilátásai - közölte a Financial Times.Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×