Infostart.hu
eur:
386.32
usd:
331.61
bux:
118863.12
2026. január 13. kedd Veronika
fotó: Infostart
Nyitókép: Infostart

Menjen, nézze meg a Balatont, nem hisz majd a szemének!

Elérte a 110 centiméteres lélektani határt a Balaton vízszintje.

Ahogy arról az Infostarton már többször beszámoltunk múlt csütörtök óta folyamatosan emelkedik a Balaton vízszintje. Ez azért fontos, mert egyelőre elmarad az optimális szinttől (április végére 115 centi kellene). Ma reggel 110 centit mértek, amely lélektani határnak mondható.

Korábban ez volt a szabályozási határ, de 2018 óta ezt 120 centire emelték. Az ok egyértelmű, a felmelegedés miatt nyaranta már jóval nagyobb a tó párolgása, mint 30-40 éve.

Öt éve a Hírbalaton írta, hogy egy kormányrendelet 41,5 milliárd forintos keretet biztosított a vízszintemeléssel kapcsolatos feladatok elvégzésére, de ennek a duplája is szükség lehetett volna. Ebből akkor a partvédelemre és a Sió-csatorna felső szakaszának védelmére lehetett költeni.

Tavaly ősszel a Magyar Építők arról számolt be, hogy "már mintegy 70 százalékos készültségű az új Sió-zsilip".

Mindenesetre a sonline.hu szinten tavaly novemberben azt írta: " hajózási zsilipnél már a próbaüzem is megvolt, míg az új vízleeresztő zsilip építése a tervezett ütem szerint halad Siófokon. A Sió-csatorna felújítását és az új zsiliprendszerek építését egyaránt magába foglaló mintegy 19 milliárd forintos program 2020-ban kezdődött és 2023 év végére fejeződik be".

A part megerősítésére azért van szükség, mert 110 centi felett erősebb hullámzásnál a déli oldalon több településén a tó elönti a közeli utcákat és házakat. Jellemzően a Szántód és Balatonfenyves közötti szakaszról van szó.

Tavaly tavasszal a Balaton 105 centivel várta a nyarat és 70 centi alá süllyedt októberre. Az Országos Meteorológia Szolgálat mára, keddre még ígér csapadékot a tó környékére, de a héten több esőre nem lehet számítani. Arra a legközelebb a jövő hét elején van esély.

Címlapról ajánljuk
Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Éles politikai vita bontakozott ki Csehországban az Ukrajnának szánt lőszerszállítások miatt. A jelenlegi miniszterelnök, Andrej Babiš azt állítja: a korábbi kormány több száz milliárd koronányi fegyverüzletet bonyolított le úgy, hogy erről sem a parlament, sem a közvélemény nem kapott világos tájékoztatást. Petr Fiala volt kormányfő viszont azzal vádolja Babišt, hogy felelőtlen nyilatkozataival emberek és cégek biztonságát veszélyezteti.

Elemzők a kampányról és a siker útjáról: nagy a különbség a pártok stratégiája, de akár a támogatottsága között is

A kampány intenzív lesz, a választási részvételi hajlandóság pedig kulcsfontosságú – mondták az InfoRádió Aréna című műsorának vendégei. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója és Závecz Tibor, a ZRI Závecz Research vezetője ismertette a legfrissebb pártszimpátia-kutatásokat, arról is szó volt, milyen témák befolyásolhatják leginkább az április 12-i országgyűlési választás eredményét. Értékelték a pártok online és offline jelenlétét is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×