Infostart.hu
eur:
355.27
usd:
305.26
bux:
0
2026. június 2. kedd Anita, Kármen
Új grafikájú, Magyarország feliratú vezetői engedélyek sorakoznak a Pénzjegynyomdában.
Nyitókép: MTI/Pénzjegynyomda

Jelentős változás a jogosítványoknál

Július él az új szabályozás egy fontos része.

A Magyar Közlönyben jelent meg, hogy az emberi erőforrások minisztere módosítja a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló rendeletet.

A jövőben a jogosítványhoz szükséges egészségi alkalmassági vizsgálat határidejét úgy kell megállapítani a hivatásos és a nem hivatásos járművezetők esetében is, hogy

annak hónapja és napja megegyezzen a vizsgált személy születésének hónapjával és napjával.

E szabály alkalmazása esetén a határidő a vizsgált személy határidőt követő első születésnapjáig túlléphető. Ha a vizsgált személy február 29-én született, és az alkalmasság határideje lejártának évében ez a nap hiányzik, akkor az alkalmasság határideje február 28-án jár le. Az új szabály júliustól érvényes.

Eddig a nem hivatásos sofőrök egészségi alkalmassági vizsgálatát a választott háziorvos, vagy a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti háziorvos végezhette. Ez a kör kiegészül az üzemi orvossal, továbbá - a nem szervezett munkavégzés keretében dolgozó személy esetén - a lakóhelye szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvossal is. Ez a rész már szombattól hatályos.

A módosításban az is szerepel, hogy a hallássérült közúti járművezetők időszakos egészségi alkalmassági vizsgálatát a háziorvos vagy a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosa végzi el, 3 hónapnál nem régebbi audiológiai vizsgálati eredmény alapján. Jelentős állapotromlás esetén a háziorvos és a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosa kérheti, hogy a gépjárművezetői alkalmasságot szakértői bizottság állapítsa meg. Azon közúti járművezetők esetében, akiknek állapota végleges, a háziorvos vagy a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosa az alkalmasságot a korábbi hallásállapotra vonatkozó szakvélemény figyelembevételével állapítja meg.

Címlapról ajánljuk
Gacsályi József: korábban tabunak számító megoldások bevetésére is szükség lehet a Velencei-tó megmentéséhez

Gacsályi József: korábban tabunak számító megoldások bevetésére is szükség lehet a Velencei-tó megmentéséhez

Annyira kevés a víz a Velencei-tóban, hogy a szakemberek most már a Dunából történő vízpótlást, vagy a tisztított szennyvíz felhasználását fontolgatják. Egyebek mellett erről is beszélt az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese az InfoRádió Aréna című műsorában.
Nagy a káosz az iráni béke körül, újabb részvény árfolyama robbant fel

Nagy a káosz az iráni béke körül, újabb részvény árfolyama robbant fel

Tegnap ismét az iráni események vetettek nagyobb hullámokat a piacokon, végül azonban történelmi csúcsokat láthattunk Amerikában. A zárást követően tette közzé jelentését a Hewlett Packerd Enterprise, az erős AI-kereslet hatására pedig több mint 30 százalékot ugrottak a cég részvényei a zárás utáni kereskedésben. Ezt követően ma reggel Ázsiában többnyire esést láthattunk, Európában pedig az óvatos optimizmus jegyében indulhat a kereskedés. Nemzetközi szinten a nap legfontosabb adata az euróövezeti májusi infláció lesz, amely az Európai Központi Bank kamatpályájával kapcsolatos várakozásokat is befolyásolhatja.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×