Infostart.hu
eur:
363.97
usd:
316.24
bux:
0
2026. augusztus 4. kedd Dominika, Domonkos

Új adó a nyereséges vállalkozásoknak

A nyereséges vállalkozások és a 6 millió forint feletti éves jövedelemmel rendelkező magánszemélyek 4 százalék szolidaritási különadó fizetésére lesznek kötelesek - jelentette be Gyurcsány Ferenc kormányfő az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén.

A kormány a társasági adó emelését az igazságosabb közteherviselés megteremtésével indokolta.

2007 januárjától azok a magánszemélyek, akiknek az éves összevont jövedelme meghaladja a 6 millió forintot különadó fizetésére kötelesek.

Az adó alapja a 6 millió forintot meghaladó jövedelemrész, mértéke 4 százalék.

2006 szeptemberétől szolidaritási adó fizetésére kötelezett valamennyi társasági adóalany, nyereséges vállalkozás és egyéni vállalkozó.

Az adó alapja a vállalkozás adózás előtti nyeresége, ami a kedvezményekkel nem csökkenthető, mértéke 4 százalék.

A kormány 2007-ben ettől a két intézkedéstől 194 millió forint pluszbevételt vár.

A pénzügyi szektor is a zsebébe nyúlhat

A hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások és biztosítók nyereségének egy jelentős része az állam által kamattámogatás és adókedvezmény formájában nyújtott támogatások keltette kereslet eredményeként keletkezik - vélekedik a kabinet.

"Annak érdekében, hogy ebből a többletjövedelemből méltányos mértékben többlet hozzájárulást nyújtsanak az egyensúly helyreállításához a vállalkozások szolidaritási adóján felül 2007-ben is további befizetésre lesznek kötelezettek" - áll a programban.

A különadóból származó bevétel összege 2007-ben 50 milliárd forint lesz.

Ne érje meg veszteségesnek lenni

"Ma a vállalkozások egy jelentős része éveken keresztül veszteségesnek mutatja magát, és teljesen kivonja cégét a társasági adó fizetésének kötelezettsége alól. A jövőben valamennyi társasági adó fizetésére kötelezett adóalanynak meg kell fizetnie egy, a fennmaradáshoz gazdaságilag minimálisan elvárható nyereség utáni társasági adót.

Az elvárt adó alapja az eladott áruk beszerzési értékével csökkentett összes bevétel 2 százaléka, ha a társasági adóalap egyébként nem éri el ezt a mértéket.

Az adó kulcsa a társasági adó szabályainak megfelelően 5 millió forint adóalapig 10 százalék, a felett 16 százalék. Az elvárt adót fizető adózókra is vonatkozik a 4 százalékos szolidaritási adó.

2007-től az értékhatárhoz kötött - legalább 3 milliárd forintos beruházás, hátrányos helyzetű térségben 1 milliárd forintos fejlesztés - kedvezménynél is előírás lesz, hogy az adózónak az igénybevételt követő négy évben legalább 150 fővel (hátrányos helyzetű térségben 75 fővel) nagyobb létszámmal kell működnie.

A 48 leghátrányosabb helyzetű kistérségben a munkahelyteremtéshez kötött kedvezmény tovább bővül.

Eddig hátrányos helyzetű régióban a nagyvállalatoknak legalább 150, a középvállalkozásoknak 75, a kisvállalkozásoknak 15 fővel kellett növelniük a létszámukat.

A jövő évtől a 48 hátrányos helyzetű kistérségben a létszámnövelési feltétel a nagyvállalatoknál 20, a kkv-knál pedig egységesen 5 főre csökken.

Címlapról ajánljuk
Csörnyei Géza: az 50-60 éves budapesti vízvezetékek az élettartamuk végére jutottak

Csörnyei Géza: az 50-60 éves budapesti vízvezetékek az élettartamuk végére jutottak

A fővárosi vízhálózat átlagéletkora 50 év felett van, de nem a 100 évnél idősebb vezetékekkel van a legtöbb probléma – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Csörnyei Géza, a Fővárosi Vízművek Zrt. vezérigazgatója. Beszélt arról is, hogy ezek a vízcsövek rosszul bírják a kánikulai időszakok többletterhelését.

Oldják a biciklis-gyalogos konfliktusokat a Nagykörúton Budapesten

A Nagykörút teljes megújulásáig sem maradnak el az ottani fejlesztések: több hely jut a gyalogosoknak, biztonságosabbá válik a kerékpáros közlekedés, miközben új parkoló- és rakodóhelyek is létesülnek a József körút egy szakaszán – közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
inforadio
ARÉNA
2026.08.04. kedd, 18:00
Gerendai Károly
a Sziget Fesztivál főszervezője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×