eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Digital blue realistic radar with targets on monitor in searching. Air search . Military search system . Navigation interface wallpaper . Navy sonar.
Nyitókép: Getty Images

Kaiser Ferenc: több mint ezer légi célt tud majd követni a Vaskupola magyar lokátora

Megérkezett Magyarországra a világ egyik legfejlettebb légvédelmi rendszerének, az izraeli Vaskupolának az első lokátora. A teljes országot lefedő hálózat üzembeállítása még évekig eltarthat.

Megérkezett a Magyar Honvédség Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ radarszázadához az izraeli Vaskupola rendszer első radarja. Az új berendezés, melyből tizenegyet vásárolt a honvédség a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében, nem a teljes Vaskupola rendszert jelenti, hanem annak a lokátorait, az ELM–2084 típusú légtérellenőrző, légvédelmi és tüzérségi felderítőradarokat.

Maga a Vaskupola ugyanis egy komplett rakétavédelmi rendszer (amely nemcsak rakétákat, hanem tüzérségi lőszereket és akár aknavető gránátokat is elfog), és annak csak az egyik eleme ez a radar.

"Ez egy tűzfelderítő és tűzvezető lokátor, amely észlelve a beérkező célt, folyamatosan nyomon követi, meghatározza a sebességet, kikalkulálja a röppályát. A ballisztikus rakétáknál például ez könnyen jelezhető – értelemszerűen egy emberes repülőgép vagy egy pilóta nélküli repülő eszköz esetén nem, de a folyamatos nyomon követés akkor is működik. A rendszer beadja az adatokat a központi vezérlőrendszerbe, és szükség esetén az végzi az elfogást. Az irányítóközpont azt is megnézi a másodperc tört része alatt, hogy hova zuhannak le a támadó és az elfogó rakéta maradványai, és igyekszik az elfogást olyan helyen végrehajtani, hogy a lehulló törmelékek, roncsdarabok lehetőség szerint emberéletben ne okozzanak kárt" – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az InfoRádióban.

Az persze katonai titok, hogy milyen konfigurációban vette meg hazánk a radart. Nyilván az izraelinek is csak nagyjából ismerhető a működése, hogy a másik oldal ne tudja zavarni, a saját eszközeit ne tudja úgy kialakítani, hogy csökkenjen a felderítés hatékonysága.

Magyarország a lokátorrendszert vette meg, az izraeliek által hozzá kínált rakétákat nem, mert azok Kaiser Ferenc szerint csillagászati összegbe kerülnek, 80 ezer dollár az ára egyetlen Tamil rakétának.

A radarokat itthon a már korábban megvásárolt norvég-amerikai NASAMS légvédelmi rakétarendszerrel kötik össze, ennek megfelelően egész biztos, hogy a magyar rendszer eltér majd az izraeli specifikációtól.

"Az nagyon fontos, hogy ezek a lokátorok közel 500 kilométert belátnak, és egyesével több mint ezer légi célt is követni tudnak. Az egyik legkorszerűbb ilyen rendszer a világon. A kanadai haderő megvette, a szingapúriak, a csehek és a szlovákok is, India gondolkodik rajta" – sorolta Kaiser Ferenc.

Az első lokátort már felállították itthon. A tesztüzem idején a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint a magyarok mellett biztosan ott lesznek izraeli szakemberek is, hogy a tapasztalatok, az esetleges műszaki zavarok vagy meghibásodások alapján tudjanak jelezni a gyárnak, hogy mit kellene átállítani vagy odébb rakni. Általában egy-egy ilyen rendszeresítés több évig eltart – jegyezte meg.

(A nyitókép illusztráció.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

Polgár Csaba: a megelőzés, a szűrések és a daganatellenes oltások is nagyon fontosak

A koronavírus-járvány utóhatásaként sokkal kevesebben járnak szűrővizsgálatokra, mint a pandémia előtt, ezért átfogó kampányra lenne szükség, hiszen a népbetegségek megelőzhetők - mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Polgár Csaba professzor kardiológus és gyermekgyógyász kollégáival együtt több vidéki fórumon tart előadást erről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Betiltják a TikTokot az Egyesült Államokban - Mutatjuk, mi áll a háttérben

Betiltják a TikTokot az Egyesült Államokban - Mutatjuk, mi áll a háttérben

A héten az amerikai szenátus elfogadta, majd Joe Biden elnök aláírta a törvényt, amely 270 napot ad a kínai ByteDance-nek arra, hogy eladja a TikTok amerikai eszközeit, különben betiltják a platformot az USA-ban. A fő tulajdonosnak azonban úgy tűnik, hogy esze ágában sincsen megválni az amerikai operációtól és bíróságon fogja megtámadni az új törvényt. Ha ez a kísérlet kudarcot vall, a ByteDance valószínűleg inkább a kivonulás mellett dönthet, vagy a menthetőt mentve megpróbálhatja az aranyat érő algoritmusa nélkül értékesíteni a TikTokot - viszont egyes becslések szerint az algoritmus nélkül mindössze a harmadát érheti a platform.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×