eur:
393.1
usd:
366.89
bux:
66823.53
2024. április 26. péntek Ervin

Skót népszavazás - London félelemkeltéssel próbálkozik?

"Többirányú félelemkeltéssel" vádolta a brit kormányt csütörtöki sajtótájékoztatóján a skót miniszterelnök, aki szerint nem igaz például az a londoni érvelés sem, hogy Skóciát függetlenné válása esetén nem vennék fel az Európai Unióba.

Alex Salmond, aki egy héttel a skót függetlenségi népszavazás előtt tartott nemzetközi sajtótájékoztatót Edinburghban, kijelentette: az az érv sem igaz, hogy Skócia nem lehetne a NATO tagja, ha kitiltja területéről az atomfegyvereket.

Az önálló brit nukleáris csapásmérő erőt hordozó Trident tengeralattjáró-flotta támaszpontja jelenleg Skóciában van. A skót kormány már korábban bejelentette, hogy ha Skócia függetlenné válik, területén és felségvizein nem tárolhatók nukleáris fegyverek, így az elszakadást pártolók győzelme esetén a Trident-flottát elvileg át kellene telepíteni Angliába.

A skót NATO-tagság kilátását nemrégiben Anders Fogh Rasmussen, az észak-atlanti szövetség leköszönő főtitkára is meglehetősen borúlátóan ítélte meg. A The Times című tekintélyes konzervatív brit napilapnak nyilatkozva a minap kijelentette: a tapasztalatok azt mutatják, hogy a NATO-tagságra törekvő országoknak egyes esetekben "sok-sok évig" várniuk kellett, mielőtt csatlakozhattak a szövetséghez.

Rasmussen hozzátette: bármelyik NATO-tagállam szabhat olyan feltételeket, amelyek megakadályozhatják egy jelentkező ország felvételét.

Csütörtöki sajtótájékoztatóján Alex Salmond azonban elvetette ezeket az érveket, mondván: a független Skóciát mind a NATO, mind az Európai Unió szívesen tagjai közé fogadja majd.

A skót kormányfő azzal vádolta David Cameron brit miniszterelnököt, hogy ő hangolja össze a skóciai függetlenség elleni "félelemkeltő hadjáratot". Salmond szerint például a Downing Street szivárogtatta ki idő előtt azt is, hogy áttelepülési terveket dolgozott ki a két legnagyobb skóciai székhelyű bankcsoport arra az esetre, ha a jövő csütörtöki népszavazáson a skót választók Skócia függetlenné válására szavaznának.

Az 1727 óta Skóciában bejegyzett Royal Bank of Scotland (RBS) csütörtökön maga is megerősítette a piacon már jó ideje hallható értesüléseket arról, hogy készenléti terveket vázolt fel székhelye áttelepítésére Skóciából Londonba, ha Skócia elszakadna Nagy-Britanniától.

A másik nagy skóciai bejegyzésű pénzügyi szolgáltató, a Lloyds Banking Group is bejelentette, hogy tervei vannak "új jogi entitások" létrehozására Angliában, és a legnagyobb skóciai székhelyű biztosítási konglomerátum, a Standard Life is hasonló tervekről számolt be.

A pénzintézeteknek elsősorban azért kellene angliai központtal bejegyzett jogi személyként is megjelenniük Skócia függetlenné válása esetén, hogy ne veszítsék el a Bank of England - a brit jegybank - likviditási garanciáit.

Csütörtöki edinburghi sajtóértekezletén ugyanakkor Salmond kijelentette: e "szándékos félelemkeltések" és London "durva megfélemlítési kampánya" ellenére is a skótok többsége jövő csütörtökön a függetlenségre fog szavazni. "Skócia történelmi pillanat küszöbén áll" - mondta. Az elszakadást pártolók előretörésére utalva hozzátette, hogy a függetlenségellenes kampány "a végzete felé tart".

Eddig mindössze egyetlen olyan közvélemény-kutatási adat került nyilvánosságra, amely a függetlenséget pártolók támogatottsági előnyét mutatta. Egy új, csütörtökön közzétett felmérés azonban azt jelezte, hogy változatlanul a brit unió fenntartására voksolók vannak többségben.

Csütörtökön az egyik legbefolyásosabb skót lap, az Edinburghban szerkesztett The Scotsman három újságoldalt kitöltő szerkesztőségi írásban foglalt állást Skócia függetlenné válása ellen. A héten a Financial Times című londoni gazdasági napilap is a brit unió fenntartását támogatta szerkesztőségi állásfoglalásában.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Reagál az OTP Csányi Sándor szavaira

Reagál az OTP Csányi Sándor szavaira

Gazdasági, a piaci folyamatokat esetlegesen befolyásoló adatok tekintetében ma érkezik itthon a MNB tavalyi utolsó negyedéves lakásárindexe, de az S&P Global Ratings hitelminősítői felülvizsgálata is kiemelkedő fontosságú esemény lesz: magyar szempontból azért is kulcsfontosságú az S&P osztályzata, mert a három nagy hitelminősítő közül jelenleg náluk a legrosszabb a besorolásunk, a BBB mínusz osztályzat egyetlen fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória határa felett. Vállalati fronton ma is az amerikai gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten a technológia szektor nagyágyúi közül többen jelentenek. A magyar piacon az OTP-re figyelhetnek elsősorban a befektetők, ma tartja közgyűlését a nagybank, ahol beszédet mond Csányi Sándor, a bankcsoport elnök-vezérigazgatója. A részvénypiaci folyamatokkal kiemelten foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×