eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

A miniszter botrányos szavai: "Nem szabadna elfogadni a halálos csókot!"

Beduin sátorral, női testőrökkel és bírálatok kereszttüzében folytat többnapos látogatást Franciaországban Muammar Kadhafi. A líbiai vezető látogatása nyomán a francia kormány emberi jogi minisztere szokatlanul éles kirohanást intézett főnöke, Nicolas Sarkozy államfő ellen.

Rama Yade, a konzervatív francia kormány emberi jogi minisztere az állásával játszik. A politikus azzal vádolta meg közvetve Nicolas Sarkozy elnököt, hogy elárulta Franciaország emberi jogi hagyományát, amikor meghívta Muammar Kadhafi líbiai vezetőt, hogy többmilliárdos szerződéseket írjon alá Párizsban.

"Ne belénk törölje a véres lábát!"

Mint a miniszter fogalmazott "Kadhafi ezredesnek meg kell értenie, hogy Franciaország nem lábtörlő, amelybe egy vezető beletörölheti a bűntettektől véres lábát. Franciaországnak nem szabadna elfogadnia a halál csókját" - mondta Yade, aki szerint Kadhafinak garanciákat kell adnia, hogy tiszteletben tartja országában az emberi jogokat.

Líbia rehabilitálása kecsegtető üzleti lehetőségeket nyit meg

A látogatást valószínűleg vegyes érzelmekkel fogadják azok a bulgáriai orvosi dolgozók, akik Nicolas Sarkozy és felesége közbenjárására szabadultak ki líbiai fogságukból.

A halálraítélt külföldieknek megkegyelmeztek, de nem indíthatnak kártérítési pereket a fogságban elszenvedett állítólagos kínzás miatt. Nemzetközi politikai vezetők számára azonban a tény, hogy Líbia elengedte a vádak szerint gyereket HIV-vírussal megfertőző külföldieket, zöld utat adott a korábban terrorizmus támogatása miatt elszigetelt ország rehabilitációjához.

A jogvédők haragját ugyanakkor csak növelte, hogy Kadhafi az ENSZ emberi jogok világnapján érkezett Párizsba.

Sarkozy az elvekkel szemben a gyakorlatias megoldások híve

Nicolas Sárközy, aki a merev elvekhez való ragaszkodás helyett a Tony Blair féle "mindegy-csak-működjön" típusú politikai megoldások híve, védelmébe vette döntését, és kritikus miniszterét is: "Õ az emberi jogi miniszter, és normális, hogy ebben az ügyben a meggyőződését hangoztatja. Erre a kérdésre én is emlékeztettem Kadhafi elnököt" - mondta.

Nicolas Sarkozy - vagy inkább a francia ipar - számára azonban túl sokba került volna az elvi kiállás. A program szerint Kadhafi tízmilliárd euró értékű üzletet köt többek között Airbus repülőgépek, víztisztító telepek és fegyerek vásárlásáról. Francia üzleti vezetők szerint azonban nem világos, hogy milyen szerződéseket kötnek is meg valójában.

Kadhafi kedvéért még a protokollt is módosították

Párizs még abba is belement, hogy a morcos kinézetű női testőrök társaságában utazó líbiai vezető hagyományos beduin sátrában lakhasson látogatása során és oda hívja meg vendégeit.

A Paris Match magazin által megkérdezettek 61 százaléka ellenezte a vizitet, a jogvédő múlttal rendelkező Bernard Kouchner külügyminiszter pedig azt mondta: "belenyugszik" a látogatás tényébe.

Bernard Kouchner azzal érvelt a látogatás mellett, hogy Franciaországot a jövő Líbiája érdekli, de nem felejti el a múlt Líbiájának áldozatait.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×