Infostart.hu
eur:
355.91
usd:
308.66
bux:
133710.4
2026. június 8. hétfő Medárd
Forrás: YouTube/Axiom Space

Kapu Tiborék sikeresen landoltak a Csendes-óceánban – képek, videó

Az Axiom-4 küldetés tagjai 18 nap után hagyták el a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetét hétfőn, és kedden, magyar idő szerint déli fél tizenkettőkor (amerikai idő szerint hétfő éjszaka) landoltak.

Az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor vált le a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), és megkezdte 22,5 órás útját a Föld felé. Az érkezés kedd fél tizenkettő magasságában várható.

A Grace nevű űrkapszula negyed tizenkettő körül, több mint 27 ezer kilométeres sebességgel lépett be a légkörbe. A folyamat részeként a kommunikáció rövid időre megszakadt az űrhajósokkal, de mintegy 7 perc után helyreállt. Ekkor még tíz perc volt az óceánba zuhanásig. A négy asztronauta hanyattfekve helyezkedett el a járműben, a saját tettömegük 4-5-szörösének megfelelő erő nehezedett rájuk.

Amikor már ismét volt élő kép a Dragonról, azt lehetett látni, hogy mindenki jól volt a fedélzeten.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

A Dragon egyre lassult, elérte az utasszállító repülők átlal használt magasságot. Ekkor négy perccel voltak a landolás előtt. Kinyílt a két kisebb fékezőernyő, amelyek stabilizálták és olyan sebességre lassították, hogy ne szakadjanak ki a főernyők, biztonságosan ki lehessen nyitni őket. Erre fél tizenkettő előtt kicsivel került sor – mindenkinek nagy kő esett le a szívéről, aki követte a landolást. A fél futballpályányi területet lefogó négy nagy ernyő segítségével lassult tovább a kapszula.

A Dragon süllyedését éjjellátó, infravörös kamerák segítségével lehetett ekkor követni, kivéve, mikor néhány száz méter magasságban egy felhőn haladtak keresztül. Azt követően viszont már a landolás után az űrkapszulához siető hajók kameráinak képeit közvetítették, illetve azt, ahogy reflektorokkal megvilágították a Csendes-óceánba eső űreszközt.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

A landolás rendben megtörtént – a cél ekkor az volt, hogy gyorsan megvizsgálják a Dragont, hogy nincs-e olyan repedés rajta, ami miatt hamarabb ki kellene emelni az asztronautákat.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

Ekkorra már Peggy Whitson, a küldetésparancsnok űrhajós megerősítette, hogy mindenki jól van az űrkapszulában a landolás után.

A leérkezés helyszínén már ott volt a SpaceX Shannon mentőhajója és gyorsnaszádjai.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

A küldetés sikere azt is jelenti, hogy felavatták a Dragon-flotta legújabb tagját – a Grace az első jelek szerint jól működött.

Ez volt az első alkalom, hogy a Csendes-óceánban, San Diego mellett landolt az Axiom-küldetés, az időjárási viszonyok miatt választották a kaliforniai területet.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

Miközben a hevedereket rászerelték a Dragonra, hogy a szállítóhajóra emelhessék, az asztronauták továbbra is a székükbe szíjazva várakoztak.

Egy fészekszerű gyűrűre emelték az űrkapszulát, hogy biztonságban "ülhessen" a szállítóhajón.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

Miután beljebb vontatták a hajón az űrkapszulát, lemosták az ajtó körüli részt és elkezdődött a kinyitás folyamata. Néhány perccel később már nyitva volt a bejárat, fotó és videó örökítette meg az első pillanatokat. A SpaceX munkatársai beléptek a Dragonba, kiadtak olyan hámokat és más eszközöket, amelyek akadályoznák a kiszállást.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

Ezután elkezdtek kiszállni az űrhajósok. Elsőként Peggy Whitson csúszott le a kis rámpán, majd kisétált, miközben a biztonság kedvéért ketten segítették a karjainál. A következő az indiai Shubhanshu Shukla volt, ő is nagy mosollyal állt lábra és sétált át lassan a hajó belső része felé.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

Harmadikként a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewski bukkant elő a Dragonból, és utolsónak szállt ki Kapu Tibor.

Forrás: YouTube/Axiom Space
Forrás: YouTube/Axiom Space

Miután kiemelték az űrhajósokat a Dragonból (biztonsági eszközöket azért használtak, mert nem akarják megkockáztatni, hogy bármi baja legyen az asztronautáknak, hiszen végeredményben néhány perc alatt kellett alkalmazkodnia a szervezetüknek a gravitációhoz és a földi körülményekhez), helikopterre ültetik őket. Az orvosi vizsgálatokat már ott elkezdik, majd a folyamat a texasi Houstonban folytatódik.

Még több fotó arról, ahogy Kapu Tibor kiszáll a Dragonból, integet és a hajó belsejébe sétál, itt látható.

Az Axiom-4 küldetésben résztvevő asztronautákra most további egészségügyi megfigyelés vár. Bár az összesen 20 napos misszió rövidnek számít, az űrhajósok számára fizikai rehabilitációra és fokozatos terhelésre van szükség, pihenés és mozgásterápia segíti a teljes visszaállást.

Címlapról ajánljuk
Igencsak beszédes, milyen eltérő stratégiával lett sikeres a három AI-nagyhatalom

Igencsak beszédes, milyen eltérő stratégiával lett sikeres a három AI-nagyhatalom

Egy új AI-modell mögött ma már nemcsak kutatók és mérnökök állnak, hanem erőművek, félvezetőgyárak, tőzsdei befektetők, jogászok és kormányzati stratégiák is. A mesterséges intelligencia a 2020-as évek közepére geopolitikai tényezővé vált. Az Egyesült Államok vezet, de ennek megvan az ára. Kína gyorsan zárkózik fel, de csak korlátok között. Az Európai Unió pedig szabályoz, miközben a versenyben lemarad. A jövőt meghatározó nagy kérdés azonban egészen más lesz.

„Nagyon nagy disznóság történt” – miniszteri válasz az Országgyűlésben

A nyugat-magyarországi azbesztszennyezésről, egy Pécs melletti fejlesztésről, a TeSzedd! akcióról, a szentendrei HÉV fejlesztéséről, és a tiszaújvárosi CCGT-beruházásról is beszéltek a képviselők a hétfői kérdések során az Országgyűlésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.09. kedd, 18:00
Grexa Liliana
országgyűlési képviselő, ukrán nemzetiségi szószóló
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×