eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 27. vasárnap Zita
A SpaceX űripari vállalat Starship űrrakétájának indítása. Forrás: X / William Richter
Nyitókép: Forrás: X / William Richter

Van egy kis probléma az SpaceX-nél

Héliumszivárgás miatt elhalasztották az első privát űrséta küldetés startját.

A SpaceX űripari vállalat hétfőn bejelentette, hogy héliumszivárgás miatt legalább 24 órával elhalasztja az első privát űrséta küldetés startját, amelyet kedden indított volna Floridából.

Ez a repülés történelmi jelentőségű, mivel ez lenne az első alkalom, hogy egy magánkézben lévő küldetés utasai kiléphetnek űrhajójukból az űrbe, és ennek során csupán az űrruhájuk védené testüket.

A hélium egy nem gyúlékony gáz, amelyet általában rakétaüzemanyagok nyomás alá helyezésére használnak.A Polaris Dawn névre keresztelt küldetést 24 órával későbbre, szerdára halasztották. A startot tovább halaszthatják, akár még szerdán, akár csütörtökön ugyanebben az időpontban - figyelmeztetett a SpaceX.

Négy embernek lesz esélye arra, hogy az első magánutasok legyenek, akik a küldetés során elhagyják űrhajójukat és kilépnek az űrbe. Ez egy jelentős mérföldkő lesz a kereskedelmi űrkutatás történetében - írta az AFP francia hírügynökség jelentésében.

A leendő utasok közül ketten a SpaceX munkatársai, Sarah Gillis és Anna Menon, a parancsnok, továbbá Jared Isaacman amerikai milliárdos, valamint az üzletemberhez közel álló pilóta, Scott Poteet.

Isaacman 2021-ben már járt az űrben egy másik, általa bérelt SpaceX-küldetésen, az Inspiration4-en, amelyre Gillis képezte ki. A négy leendő utas intenzív felkészülésen esett át erre az ötnapos küldetésre, és űrsétájukat élőben fogják közvetíteni.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap

Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap

Mozgalmas hétvége zajlik az orosz-ukrán háború szempontjából. Ferenc pápa temetését megelőzően szombaton Donald Trump és Volodimir Zelenszkijt Rómában tárgyaltak, ahol meg is állapodtak a párbeszéd folytatásáról. Eközben Trump különmegbízottja, Steve Witkoff Putyinékkal tárgyalt, később pedig be is jelentette, hogy Moszkva kész előfeltételek nélkül megkezdeni a tárgyalásokat Kijevvel az ukrajnai rendezésről. Eközben Putyin kudarcnak nevezte az ukránok legújabb offenzíváját, ez a tény pedig szerinte az orosz csapatok jövőbeli sikereit alapozza meg. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×