Infostart.hu
eur:
358.44
usd:
305.99
bux:
131071.24
2026. május 14. csütörtök Bonifác

Élesben vizsgáznak a magyar tervezésű űrműszerek

2014-ben ér a Csurjumov-Geraszimenko üstököshöz a Rosetta-szonda, amelynek Philae nevű egysége a tervek szerint leszáll az objektumon. A Rosetta péntek este halad el a Steins aszteroida mellett; az esemény alkalmat ad arra, hogy a szonda műszereit teszteljék.

A Rosetta-szonda különlegessége, hogy a leszállóegység fedélzeti számítógépét magyar mérnökök részvételével tervezték. A szonda péntek este halad el a Steins aszteroida mellett, és a tervek szerint Philae nevű egysége le is száll az objektumon.

Azért izgalmas ez a találkozás, mert ez lesz a szonda fedélzeti számítógépének első éles próbája - mondta az InfoRádiónak Szegő Károly, hozzátéve: nemcsak a leszállóegységet, de más berendezést is aktiválnak az űrhajón.

Az űrfizikus elmondta: minden olyan műszer be lesz kapcsolva, amely a Steins aszteroida által okozott zavart, például anyagkibocsátást érzékelheti.

Az aszteroidák keletkezésüknél fogva különböznek egymástól - ebben a tekintetben a Steins különlegesnek számít, mert összetétele eltér az átlagos aszteroidákétól, egyebek mellett homokból és bazaltból áll - mondta Szegő Károly.

Hanganyag: Németh Szabolcs

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők: meg tud-e újulni Orbán Viktor és a Fidesz, és meg tudja-e érteni a fiatalokat?

Elemzők: meg tud-e újulni Orbán Viktor és a Fidesz, és meg tudja-e érteni a fiatalokat?

Orbán Viktor utolsó kormányfői interjúját Dopemannek adta. Arról, hogy itt megtörtént-e a szembenézés a vereség okaival, illetve képes-e a pártelnök a megújulásra és saját politikai közösségének megújítására, az InfoRádió Aréna című műsorában beszélgetett Lakatos Júlia, a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója és Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója.

Az alkotmányozástól a kormányrendeletekig – itt vannak az első kormányszóvivői tájékoztató bejelentései

Magyar Péter tett bejelentéseket és válaszolt újságírók kérdéseire a Tisza-kormány első ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatón Ópusztaszeren.
inforadio
ARÉNA
2026.05.14. csütörtök, 18:00
Kuzmányi István
diakónus, a Magyar Kurír és az Új Ember főszerkesztője
Bivalyerős a forint, olcsó az euró: most jött el a devizás befektetések ideje?

Bivalyerős a forint, olcsó az euró: most jött el a devizás befektetések ideje?

Ritka helyzetbe kerültek a magyar befektetők, miután a kormányváltás hatására négy éve nem látott erőt mutat a forint: eurót mostanában bőven 360-as árfolyam alatt, dollárt pedig időnként akár 300-as szint közelében lehet váltani. A kínálkozó vételi lehetőségek láttán sokakban felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e megragadni ezt a nem mindennapi alkalmat, és jól "bezsákolni" a különféle devizás befektetésekből, ezzel bebiztosítva annak a lehetőségét, hogy önmagában a forint esetleges gyengülésén is keressenek. Mutatjuk, mi mindenre érdemes ügyelni, mielőtt valaki fejest ugrik egy ilyen műveletbe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×