Egész júniusban ingyenesen elérhető 60 válogatott magyar film és animáció a Filmio Platformon. Így ünnepli indulását az első Filmio Fesztivál, amely a magyar filmművészet és animáció elmúlt évszázadának legjobbjait vonultatja fel.
A fesztivál célja, hogy a digitális térben is újra reflektorfénybe állítsa a hazai mozgóképkultúra értékeit. Az online eseményt a Nemzeti Filmintézet szervezi. Az intézmény vezetője, Káel Csaba szerint fontos, hogy legyenek olyan filmek, amelyek a piacra készülnek, de fontos, hogy minden film képviseljen olyan értékeket, amelyeket fontosnak tartunk – fogalmazott a filmügyi kormánybiztos korábban az Aréna című műsorban.
"Nekünk nem amerikai másolatokat kell csinálnunk, nekünk nem valami más népekről, vagy olyan hősökről kell filmet készíteni, akik nem a mieink. Lehet persze róluk is, hiszen rengeteg irodalmi mű van, ami eleve nem magyar történet, de igenis a magyar hősökben is van nagyon komoly potenciál" – mondta.
A Filmio Fesztivál egyfajta digitális válogatásként is működik a Magyar Mozgókép Fesztivál alkalmából. A kínálatban szerepelnek az elmúlt évek díjazott alkotásai, így például a Vecsei H. Miklós és Nagy Katica főszereplésével készült Semmelweis, vagy a Szabó Kimmel Tamás és Bezerédi Zoltán főszereplésével forgatott Lefkovicsék gyászolnak. Az alkotás rendezője, Breier Ádám korábban az InfoRádióban azt mondta, első nagyjátékfilmje egy dramedy, vagyis egy drámakomédia, amelyre jellemző a drámai alaphelyzet és a drámai fordulat, de a filmnek van humora, embersége és abszurditása is.
"A gyász egy drámai alaphelyzet, egy nehéz téma. Az volt a kérdés, hogy miként lehetne erről a témáról könnyedebben beszélni, hogyan lehetne erről úgy beszélni, hogy mindenki felismerje benne a saját családját, és tudjon rajta mosolyogni, nevetni, felismerjük az emberi gyengeségeinket, kommunikációs vagy generációs problémáinkat, és így apránként alakult ki a forgatókönyv az elmúlt pár évben. Egyszerre tudunk rajta sírni és nevetni" – fogalmazott.
Az érdeklődők újranézhetik a Filmión a retro krimi világába kalauzoló Nyugati nyaralást, vagy a világklasszis magyar úszónőről szóló, Pálinkás Norbert rendezte dokumentumfilmet, a Katinkát is.