Infostart.hu
eur:
358.92
usd:
314.04
bux:
142166.89
2026. július 15. szerda Henrik, Roland
Az Orosz Tudományos Akadémia Geofizikai Szolgálatának videóról készített felvétele az Oroszország távol-keleti Kamcsatka-félszigetén történt 8,7-es erősségű földrengést követőszökőárról Szevero-Kurilszk kikötővárosban 2025. július 30-án. Az erős földrengés miatt a Japán Meteorológiai Szolgálat és az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) is szökőárriadót rendelt el.
Nyitókép: MTI/EPA/Orosz Tudományos Akadémia Geofizikai Szolgálata

Elérték Japánt a cunami hullámok, rengeteg embert evakuáltak

A Kamcsatka félsziget mellett keletkezett 8,8-es erősségű földrengés után a cunami hullámai elérték Japán északi partjait. Mintegy 2 millió embert evakuáltak, miközben élő videókon követhető, ahogy a víz elárasztja a part menti területeket. A cunamiriadó Hawaiitól Kaliforniáig terjed, Donald Trump is figyelmeztette az amerikaiakat.

A szerdán hajnalban Oroszország Kamcsatka félszigetén bekövetkezett 8,8-es erősségű földrengés után keletkezett cunami hullámai elérték Japán északi partjait. A pusztító természeti csapás hatásait élő videókon lehet követni, miközben a hatóságok csaknem 2 millió ember evakuálását rendelték el.

A mostani földrengés a legerősebb volt 2011 óta, a régióban 1952 óta nem regisztráltak hasonló erősségű földmozgást. Szökőárriadót rendeltek el Alaszkán, Észak-Kaliforniában és Hawaiion is, utóbbi államban szükségállapotot hirdetettek. Japánban mintegy kétmillió embert evakuáltak.

Több nemzetközi hírcsatorna élőben közvetíti, mi történik Kusiro városában, Hokkaidó prefektúrában, ahol a japán meteorológiai szolgálat és katasztrófavédelmi egységek szorosan figyelemmel kísérik a cunamihullámok érkezését – írja az Index.

A japán meteorológiai szolgálat jelentése szerint az első, körülbelül 30 centiméteres cunamihullám már elérte Nemuro városát Hokkaidó keleti partján. A Sky News beszámolója szerint több mint 1,9 millió embert kértek fel az evakuálásra Japánban, közülük mintegy 10 500 ember Hokkaidóban tartózkodik – írja az Index.

A helyi média felvételei szerint az emberek a hatóságok utasításainak megfelelően épületek tetejére menekültek, míg mások egy kilátóban gyűltek össze, ahonnan rálátnak a tengerpartra Csiba prefektúrában, Tokiótól délre.

A BBC jelentése szerint a japán atomerőművek a Csendes-óceán mentén felfüggesztették működésüket a cunamiriasztás miatt. A Tokyo Electric Power Company, amely a fukusimai Daiicsi atomerőművet üzemelteti, közölte, hogy körülbelül 4 ezer dolgozó keresett menedéket az erőmű komplexumának magasabb területein, miközben távolról figyelik a létesítmény biztonságát.

A kezelt radioaktív szennyvíz tengerbe engedését is felfüggesztették ideiglenesen óvatossági intézkedésként.

Címlapról ajánljuk
Jó az idei dinnyetermés, de baj lehet az árakból

Jó az idei dinnyetermés, de baj lehet az árakból

A dinnyeforgalmazás nehézségei miatt tárgyalásokba kezdenek a termelők, miután elhalasztották a szerdára tervezett tiltakozó megmozdulásokat – mondta Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke az InfoRádióban, hozzátéve: két áruházlánc is olyan akciót hirdetett meg, ami nagyon alacsony, miközben a termelőktől már önköltségi ár alatt veszik át a dinnyét.

Vitézy Dávid az InfoRádiónak: KRESZ-kérdőiv jön, új közlekedési fejlesztésekről is dönt a kormány

A helyreállítási alapból Magyarországra érkező uniós források egy részét járműbeszerzésekre fordítja a kormány, és hamarosan döntés születhet új közlekedési fejlesztésekről is – mondta az InfoRádióban a közlekedési és beruházási miniszter a magyar vasút 180 éves fennállása tiszteletére szervezett budapesti ünnepség után. Vitézy Dávid hozzátette: a kohéziós források felhasználásáról is tárgyal szerdai ülésén a kabinet. A KRESZ-t két lépcsőben alakítják át.
inforadio
ARÉNA
2026.07.15. szerda, 18:00
Németh Zsolt
az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes alelnöke
Tisza-kormány: új párt alakulhat a Fidesz romjain, lemondott Szijjártó Péter

Tisza-kormány: új párt alakulhat a Fidesz romjain, lemondott Szijjártó Péter

Szerdán sincs megállás a választások óta teljes intenzitáson pörgő közéletben: Szijjártó Péter volt külügyminiszter mentelmi jogát is beáldozva lemondott parlamenti mandátumáról; a kormány már módosítja a költségvetést, valamint Ferencz Orsolya korábbi fideszes politikus arra utalgat, hogy új pártot alapít a Fidesz romjain. Kedden is intenzív volt a belpolitikai napirend: Magyar Péter miniszterelnök parlamenti felszólalásában bírálta az ellenzéket, amiért az alkotmánymódosítás elleni tiltakozás után a Fidesz  és a Mi Hazánk távol maradt a szavazástól, és hangsúlyozta, hogy az ország nem lehet egyetlen párt tulajdona. Az Országgyűlésben lezárták a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatal létrehozásáról szóló törvényjavaslat általános vitáját, miközben felgyorsultak a személycserék az állami intézményeknél: teljesen megújul a MÁV igazgatósága, változások történtek a Szerencsejáték Zrt.-nél, és távozott a Creative Hungary vezetője is. Politikai vitát ígér a kormány az augusztus 20-i ünnepségek finanszírozása, miután a korábbi, 17,5 milliárd forintos szerződést felmondták, a kormány pedig a töredékéből tervezi megrendezni az eseményt. A kabinet több szakpolitikai irányt is kijelölt: év végére készülhet el az új energiastratégia, a honvédelmi miniszter az orosz befolyástól való távolodást hangsúlyozta, zajlik az uniós források gyors felhasználása. A legfontosabb döntésekről és fejleményekről szerdán is folyamatosan beszámolunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×