Infostart.hu
eur:
355.76
usd:
307.9
bux:
132231.01
2026. június 10. szerda Gréta, Margit

Angliának adta dédelgetett Shakespeare-gyűjteményét az amerikai író

Mesés értékű Shakespeare-ősnyomtatványokat ajándékozott Angliának egy amerikai. John Wolfson New York-i színműíró harminc éve gyűjt ilyen köteteket és más, Shakespeare-re vonatkozó régi könyveket, dokumentumokat. A férfi most bejelentette: több mint kétmillió dollár értékű gyűjteményét végrendeletében a londoni Globe Színházra hagyja.

John Wolfson 450 darabból álló gyűjteményében csodálatos Shakespeare-történeti csemegék találhatók, például egy a hírneves Shakespeare-fóliók közül.

Hét esztendővel a nagy angol drámaíró halála után, 1623-ban kinyomtatták és kötetbe fűzték össze tizennyolc művét. A munkához szükséges nyomódúcok faragása és a 750 darab nyomat elkészítés két évig tartott. Ma már csak 228 fennmaradt példány ismeretes, ezek közül az egyik a Wolfson-gyűjtemény része. A fólió első kiadásban közölt olyan színműveket mint az Ahogy tetszik, a Vihar, a Macbeth valamint az Antonius és Kleopátra.

Az amerikai gyűjtő kollekciójában ott van a valamivel később kiadott harmadik nyomat is, ami ugyanolyan érték, hiszen a legtöbb példánya az 1666-os nagy londoni tűzvészben elégett, alig maradt néhány. John Wolfson tulajdonában vannak azok a francia, olasz és angol legendáskönyvek is, amelyekből Shakespeare témákat merített a drámáihoz, és gyűjteményében ugyancsak ott a teljes sorozat Shakespeare kortársainak a színműveiből.

Wolfson amiatt aggódott, hogy halála után remek gyűjteményét darabonként árvereznék el, ezért ajánlotta fel végrendeletében a teljes anyagot a londoni Globe Színháznak, amely Shakespeare ősbemutatóinak a színhelye volt.

A teátrum később leégett, hajszálpontos mását 1997-ben nyitották meg a nagyközönség előtt. A színház igazgatósága nagy örömmel fogadta az adomány hírét, és gyűjtést indít egy könyvtár létesítésére, ahol a kutatók tanulmányozhatják John Wolfson nagylelkű adományát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Bizottság: Magyarország hivatalosan benyújtotta módosított helyreállítási és ellenállóképességi tervét

Miután itthon korrupcióellenes törvénycsomagot nyújtott be a kormány, Brüsszelben is beadta a tervet az uniós pénzek hazahozatalára. Ez olyan beruházásokat is tartalmaz, amelyek olyan ágazatokat támogatnak, mint az energiaipar, a lakhatás, a közlekedés, a vállalkozások. Az EU értékeli a tervet, amit júliusban fogadhatnak el.
inforadio
ARÉNA
2026.06.10. szerda, 18:00
Gál Katalin
a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete elnök-igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×