Infostart.hu
eur:
361.96
usd:
309.93
bux:
148749.81
2026. augusztus 24. hétfő Bertalan

Összecsapnak az óriások: a Nike megtámadta az adidast

Az amerikai Nike sportszergyártó hazai pályán, Németországban indított támadást az Adidas ellen: 500 millió eurót ajánlott a német labdarúgó szövetségnek, hogy ő lehessen a fő szponzoruk.

Az alapító Adolf Dassler összevont vezeték- és utónevét viselő adidas már több mint öt évtizede a német válogatott fő támogatója, ám az utóbbi időben ez a viszony eléggé megromlott: tavaly a válogatott focistái sztrájkkal fenyegetőztek, ha az adidas továbbra is arra kényszeríti őket, hogy a csíkos márka cipőiben játsszák a meccseket.

Az adidas most azzal vádolja az amerikai Nike-t, hogy az hátba támadta őket, hiszen nekik 2014-ig szóló megállapodásuk van a német labdarúgó szövetséggel. Ennek értelmében évi 11 millió eurót fizetnek a főszponzori címért és az ezzel járó reklámokért. A Nike ajánlata ennek nagyjából a hatszorosa.

A szövetség hétfőn egy olyan közvélemény-kutatást hozott nyilvánosságra, amely szerint a németek egyáltalán nem bánnák, ha új támogatója lenne a válogatottnak.

A két sportszergyártó közötti harcról még annyit érdemes tudni, hogy az adidas 2005 augusztusában közel négy milliárd dollárért megvásárolta a Nike legnagyobb amerikai riválisát, a Reebokot, tavaly április óta pedig az amerikai profi kosárlabda liga hivatalos sportszerszállítója.

A mostani németországi szponzorvita kapcsán érdemes visszaidézni egy tavalyi hasonló történetet, amikor a Visa bankkártya-hálózat próbált az elsőbbségi jogokkal bíró MasterCard helyett a FIFA kizárólagos szállítója lenni.

A FIFA bele is ment volna az üzletbe, ám a 2014-ig érvényben lévő kizárólagossági egyezség miatt egy manhattani bíróság a MasterCardnak adott igazat, amely a következő két foci-VB hivatalos kártyája maradhat.

Címlapról ajánljuk

Előnyök és hátrányok – ezzel járhat, ha bevezetik az eurót Magyarországon

Hazánk euróövezeti csatlakozása elérhető távolságba került, a közös valuta kapcsán azonban a pénzpiaci szakemberek számos előny mellett bizonyos negatívumokra is figyelmeztetnek. Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány nemzetközi kapcsolatok elemzője az InfoRádióban részletesen beszélt a kritériumokról, a csatlakozási folyamat állomásairól, a lehetséges kedvező hatásokról és a kockázatokról, hátrányokról is.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×