Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Senior woman in the city
Nyitókép: Eva-Katalin/Getty Images

Megjelentek a nyugdíjas élelmiszer-utalványok szabályai

Ősszel kapják kézhez a nyugdíjasok az élelmiszer-utalványokat. A vásárlási, illetve beváltási rendszer szabályait most hozta nyilvánosságra a kormány.

Megjelent a csütörtöki Magyar Közlönyben a nyugdíjasoknak járó 30 ezer forintos élelmiszer-utalványok első hivatalos szabályozása: a szöveg szerint az utalványok kizárólag hideg élelmiszer vásárlására lesznek felhasználhatók - írja a Portfolio.

Az utalványokat az élelmiszer kiskereskedőknek és az őstermelőknek is egyaránt el kell majd fogadniuk.

Az utalványt címletértéken kell elfogadnia a vásárlás ellenértékeként az élelmiszer-árusítónak, az utalványt sem részben, sem egészben nem lehet majd készpénzre átváltani. Fontos, hogy a nyugdíjas élelmiszer-utalvány mentes a végrehajtás alól, és nem örökölhető.

A jogszabály értelmében a nyugdíjas élelmiszer-utalvány kibocsátásának fedezetét az állam a Magyar Államkincstár útján biztosítja, és a központi költségvetés állja majd a nyugdíjas élelmiszer-utalvány kibocsátásának, felhasználásának, beváltásának és elszámolásának, valamint a végrehajtásnak a költségeit.

A kereskedők, őstermelők az élelmiszer ellenében átvett utalványokat bármelyik banknál készpénzre válthatják, ennek forrását az Államkincstár utólagos elszámolás alapján biztosítja majd a pénzintézetek számára.

A bank nem számolhat fel díjat, jutalékot a nyugdíjas élelmiszer-utalvány beváltása során, továbbá a banknak a beváltáskor el kell végeznie a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény szerinti ügyfél-átvilágítási intézkedéseket.

Az utalványokat várhatóan szeptemberben kezdik el postázni a nyugdíjasoknak, és 2025. december 31-ig lesznek felhasználhatók.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×