Terjedelmes interjút adott Orbán Viktor a Kossuth rádiónak péntek reggel.
"Ukrajna-párti bábkormány épül"
Elsőként a parlament honvédelmi bizottságának rendkívüli ülésén történtekről beszélt, szerinte "nemzetbiztonsági ügyről beszélünk", utalt arra, hogy a korábbi vezérkari főnök Ruszin-Szendi Romulusz nem képviselte a magyar kormány álláspontját a nemzetközi fórumokon, "Ukrajna dicsősége fontosabb volt neki, mint Ukrajnáé".
"Amikor fiatal voltam, és komcsi idők voltak, úgy mondták, hogy a nemzetközi helyzet fokozódik. A helyzet gyújtópontja Ukrajna, amelyet most fel akar venni tagjai közé az Európai Unió" - fejtegette Orbán Viktor, aki nyíltan kiáll amellett, hogy el se kezdődjön a tagfelvételi tárgyalási folyamat Ukrajnával.
Szerinte az ukránpárti, háborúpárti erők mélyen beépültek a hadseregbe, "bejutott a gondolat egy elég komoly szinten, hogy ukránpárti álláspontot kell képviselni, ez az egész ügy kontextusa" - mondta.
Örül annak, hogy sikerült felfedni egy "ilyen beépülést", de nem örül a vitának, aminek az az oka, hogy a volt vezérkari főnök politikai pályára lépett, a Tisza Párt szakértője lett.
"Építik a bábkormányt, Brüsszel és Ukrajna közösen, ehhez kerestek egy pártelnököt és egy hadügyminiszter-jelöltet. Ez egy másik jövő Magyarország számára" - fogalmazott.
Brüsszelben szerinte minden nap erről van szó, erről is szó lesz a közelgő uniós csúcson, ez a brüsszeli politikának "a kérdése, nem az egyik".
Ennél viszont "még súlyosabb a helyzet", mivel Brüsszelben azt gondolják, Ukrajna "az ő háborújukat vívja", úgy gondolják, hogy Oroszország megtámadja az EU-t, ha nincs Ukrajna.
"A mi álláspontunk teljesen más, mihamarabb legyen béke, amit Oroszország tud adni az európai gazdaságnak, azt vonjuk be, és kössünk biztonsági megállapodásokat" - sürgette a miniszterelnök ahelyett, hogy "belebonyolódjunk egy fegyverkezési versenybe; minden pénzünket felzabálja a hadiipar".
Voks 2025
Úgy látja, formálódik az a szövetség, amely meg akarja állítani Ukrajna EU-tagságát, 11 ország népe már ezt képviseli, csak 10 áll ellen egyértelműen, már csak a kormányoknak kéne elsajátítaniuk ezt a gondolkodást. Magyarországon erről szól a Voks 2025, és Szlovákia parlamentje is ebbe az irányba lépett.
"Meg kell védenünk azt, amink van" - összegzett.
Bürokraták nyomása
Orbán Viktor szerint a háttérben szervezkedik Brüsszelben 30 ezer bürokrata, amely "óriási erő", nincs ország, amely külpolitikáját ennyi ember irányítaná, ez nagy nyomás alá helyezi a nemzetállami kormányokat azért, hogy induljanak meg a tárgyalások Ukrajna uniós csatlakozásáról.
A magyar ellenállás szerinte azért olyan erős, mert az emberek 2022-ben felhatalmazást adtak, nincs koalíciós kormányzás, "KDNP-Fidesz-kormányzás" van, teljes egyetértéssel, nem úgy, mint másutt, ahol a koalíciós pártok hol egyetértenek, hol nem.
Lengyelország
Ezt követően a lengyel elnökválasztást követően előállt helyzetről beszélt.
"Erős elnöki pozíció van, sokkal nehezebb irányt szabni az országnak. A választási eredmény viszont fantasztikus, patrióta elnököt választottak, a washingtoni gyors megérkezett Varsóba" - fogalmazott.
"Zavar az ellenzéki oldalon"
De nekünk "a saját portánk előtt kell sepregetni", az ukránpárti erők kaptak 4 milliárd guruló dollárt, de ennek levonták a következtetéseit a bíróságok és az Állami Számvevőszék, azért van ekkora zavar az ellenzéki oldalon most Orbán Viktor szerint.
Parajd, Erdély, Székelyföld
A kormányülés és a miniszterelnök személyesen meghallgatta a Hargita megyei vezetőt, illetve az RMDSZ vezetőjét is, magyar szakemberek segítenek Parajdon, "a magyar kormány készen áll arra a román kormánnyal együtt, hogy megmentse".
Parajd szerinte egy kétezer éves különlegesség.
Budapest leáll?
Elmondta a véleményét a budapesti tömegközlekedés déli, 10 perces leállításáról is, a helyzet szerinte példátlan.
"Akik vezetnek egy közösséget, az a feladatuk, hogy eljuttassák a közszolgáltatásokat a magyar embereket. A jogászok már vitatkoznak azon, hogy lehet ilyet vagy sem. Miért kell az embereket büntetni bármiért is? Hadd közlekedjenek!" - vélekedett.
Szomorú látni szerinte a vergődést, hogy a város vezetése nem tud megbirkózni a nemzet fővárosának vezetésével.
"Budapestiek vagyunk, szeretjük ezt a várost, a kormány fejleszti is. Megbirkózni a kormányzással nem könnyű, de úgy látom, vezetői hibák vannak a fővárosban. Nincs helyettese a főpolgármesternek, nem fizetik be az adót, nincsenek cégvezetők, nincs költségvetés. Ha kell, segítünk! Megnéztem a számokat, azt tudom mondani, Budapest többet kap, mint ad, csak ezt nem szoktuk nagy dobra verni. 40 milliárdot adtunk villamosra, a BYD beruházási központja Budapestre jött Hollandiából. Sokkal többet teszünk bele a város fejlesztésébe, mint a város. Ki van tömve pénzzel, csak nincs vezetve!" - részletezte.
Szerinte nem szamad engedni, hogy ez a helyzet még egyszer előálljon.
Kábítószerügyi fellépés
Az első három hónapos tapasztalatokról is beszélt Orbán Viktor, ami a kábítószerügyi fellépést illeti.
"Nekünk nehezünkre esik felfogni, hogy azért, hogy pénzhez jusson valaki, gonoszságot követ el, szerencsére a rendőrségben van életösztön" - folytatta.
Szerinte az ügyben a legnagyobb nehézség, hogy egyes drogok ára az alkoholé alá ment, szegény családok jövője megy tönkre.