Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
A mottled Purple wall with spooky faces looking out.  **NB-This is not artwork.  The photographer manipulated mold patches on a wall, with the clone/heal effect to make the appearance of faces**
Nyitókép: Placebo365 / Getty Images

Keresik a bajai szovjet hadifogolytábor áldozatait

A Honvédelmi Minisztérium (HM) hadisírgondozói három, második világháborús bajai tömegsír feltárását végzik ezekben a hetekben.

Eddig 489 ember földi maradványait exhumálták. A magyar hatóságok - a szakirodalomban fellelhető adatok szerint - 1948-ban 1023 embert temettek át a három tömegsírba a bajai szovjet hadifogolytábor szükségtemetőjéből.

1944 novembere és 1945 szeptembere között a becslések szerint 120 ezer fogoly fordult meg a hadifogolytáborban, többségükben magyar és német katonák, illetve magyar munkaszolgálatosok, valamint olyan civilek, akiket később a Szovjetunióba vittek tovább kényszermunkára.

A táborban főleg a járványos betegségek és a rossz körülmények miatt vesztették életüket a hadifoglyok.

Maruzs Roland alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnok-helyettese elmondta: "A bajai tömegsírok felnyitása kiemelt jelentőségű feladat múzeumunk hadisírgondozó szakemberei számára. Ilyen nagyságú feltárást még nem hajtottunk végre és hadifogolytábor temetőjének az exhumálására sem volt példa az intézmény történetében."

Az alezredes hangsúlyozta: "kiváló az együttműködés a Német Háborús Sírokat Gondozó Népi Szövetség szakembereivel, valamint Baja város önkormányzatával, a logisztikai háttér biztosítása pedig a Magyar Honvédség alakulatainak köszönhető."

A feltárás befejezése után az elhunytak földi maradványai a német-magyar gondozásban lévő, székesfehérvári Szentlélek katonai temetőben kapnak méltó, végső nyughelyet.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×