eur:
399.13
usd:
368.3
bux:
0
2025. március 21. péntek Benedek
cariprazine magyar fejlesztésű gyógyszer
Nyitókép: semmelweis.hu

Magyar-amerikai közös gyógyszerkutatás kezdődik

A kutatók a skizofrénia, a bipoláris betegség és a depresszió kezelésében alkalmazott magyar fejlesztésű gyógyszer, a Cariprazine hatásmechanizmusát vizsgálják.

Katona István, az ELKH Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) tudományos tanácsadója, az Indianai Egyetem professzora és Keserű György Miklós, az ELKH Természettudományi Kutatóközpont (TTK) kutatóprofesszora két évre szóló, 413 ezer dollár (mintegy 168 millió forint) összegű támogatást nyert az Egyesült Államok Egészségügyi Kutatási Tanácsának (National Institutes of Health, NIH) Kábítószerkutatási Intézetétől (National Institute on Drug Abuse, NIDA) a cariprazine hatásmechanizmusának vizsgálatára, valamint a kóros idegrendszeri folyamatokkal összefüggő molekuláris változások tanulmányozására szolgáló eszközök fejlesztését célzó módszertani és neurobiológiai kutatásokra.

A Cariprazine hatásmechanizmusának vizsgálata új utakat nyithat a pszichiátriai betegségek neurobiológiai alapjainak kutatásában.

A KOKI és a TTK kutatói által kidolgozott PharmacoSTORM eljárással nanométeres pontossággal lehet farmakológiai méréseket végezni receptorokon, ioncsatornákon és enzimeken. Katona István és Keserű György Miklós e technológia segítségével a közelmúltban a magyar fejlesztésű Cariprazine működését kezdte vizsgálni. Első eredményeiket a Nature Communications folyóirat közölte 2021-ben.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: eljön az idő, hogy a magyar álláspont lesz a közös uniós álláspont

Orbán Viktor péntek reggel: "eljön az idő, hogy a magyar álláspont lesz a közös uniós álláspont"

Az EU-csúcsot követően a magyar miniszterelnök a Kossuth rádióban beszélt az aktualitásokról, az árrésstopról, a gyülekezési jog szigorításáról, Ukrajna EU-csatlakozásról, a véleménynyilvánításról és más kérdésekről. Orbán Viktor szerint "eljön a kijózanodás pillanata".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.21. péntek, 18:00
Rakonczay Gábor
extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×