Infostart.hu
eur:
360.78
usd:
316.01
bux:
141013.79
2026. július 20. hétfő Illés
Vlagyimir Putyin orosz elnök fiatal vállalkozókkal és start-up alapítókkal találkozik a moszkvai VDNH kiállítási központ területén lévő Technograd innovációs és oktatási komplexumban 2022. június 9-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Pool/Mihail Mecel

Nem akármilyen vendéget hívtak meg Mexikó új elnökének beiktatására

A meghívással viszont van egy kis bökkenő, ugyanis a mexikói hatóságoknak kötelessége lenne azonnal intézkedni az orosz elnök ellen, ha mégis megjelenne.

Mexikó meghívta Vlagyimir Putyin orosz államfőt Claudia Sheinbaum megválasztott mexikói elnök október 1-jei beiktatására - írja a Reuters cikke nyomán a Portfolio.

A mexikói orosz nagykövetség közölte: "Elküldtük Vlagyimir Putyin elnöknek, hogy meghívtuk Oroszországot Claudia Sheinbaum elnök beiktatására. Az orosz elnök dönti el, hogy maga vesz-e részt a ceremónián, vagy egy másik magas rangú tisztviselőt jelöl ki, aki ezt megteszi a nevében."

A mexikói külügyminisztérium később közölte a Reutersszel, hogy minden ország vezetőjének küldtek meghívót, amelyekkel Mexikó diplomáciai kapcsolatban áll.

A közép-amerikai ország egyébként tagja annak a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC), amely 2023-ban elfogatóparancsot adott ki Putyin ellen ukrán gyermekek Oroszországba deportálása miatt - írják. Így, ha az orosz elnök megjelenne Mexikóban, a helyi hatóságoknak hivatalosan őrizetbe kellene venniük az elfogatóparancs értelmében. Arra a kérdésre egyelőre nem válaszoltak, hogy mi történne, ha Vlagyimir Putyin valóban megjelenne az ünnepségen.

A lap hozzáteszi, hogy Mexikó egyébként jó kapcsolatot ápol Oroszországgal, tavaly szeptemberben például, még Andres Manuel Lopez Obrador elnöksége idején egy orosz katonai egység vett részt egy mexikói függetlenség napi katonai parádén. Amikor Claudia Sheinbaumot júniusban elnökké választották, Vlagyimir Putyin úgy gratulált neki, hogy Mexikót Oroszország "történelmileg baráti partnerének" titulálta Latin-Amerikában.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: a legfőbb ügyész mandátumának lezárását javaslom az államfői szerepet ellátó házelnöknek

Magyar Péter: a legfőbb ügyész mandátumának lezárását javaslom az államfői szerepet ellátó házelnöknek

Velkey György László külügyi államtitkár napirend előtt azt mondta hétfőn a parlamentben, hogy kezdeményezi a nemzetbiztonsági bizottságnál Szijjártó Péter és a BYD ügyeinek nemzetbiztonsági vizsgálatát. Magyar Péter miniszterelnök válaszában támogatta ezt, és hozzátette: arra kéri a jelenleg az államfői jogokat gyakorló Forsthoffer Ágnes házelnököt, hogy terjessze a Ház elé Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész mandátumának lezárását.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×