Infostart.hu
eur:
359.77
usd:
315.48
bux:
143471.05
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga
Nyitókép: Pixabay

Felminősítést hozhat a horvátoknak az eurócsatlakozás

A Fitch indoklásában kiemelt helyen szerepelt, hogy az euró meghonosításával Horvátországnak tartalékvaluta-státusban lévő fizetőeszköze lesz, emellett a belépés csökkenti a tranzakciós költségeket és korlátozza a háztartások és a vállalati szektor pénzügyi mérlegét terhelő árfolyamkockázatokat.

Felminősítési felülvizsgálat alá vette Horvátország hosszú futamidejű, devizában és hazai valutában fennálló államadósságának "Ba1" szintű - egyelőre nem befektetési ajánlású - osztályzatát a Moody's Investors Service.

A nemzetközi hitelminősítő a Londonban péntek éjjel bejelentett döntést azzal indokolta, hogy az Európai Unió gazdasági és pénzügyi szakminisztereinek tanácsa (ECOFIN) a minap ajánlást fogadott el Horvátország jövő januári euróövezeti csatlakozásáról, és ezt az uniós állam- és kormányfők e héten jóváhagyták.

A Moody's közölte: mindezek alapján azzal számol, hogy az ECOFIN július 11-12-i ülésén a tagországok elfogadják a horvát eurócsatlakozáshoz szükséges jogszabályokat, és ezzel formálissá válik Horvátország jövő januári felvétele az euróövezetbe.

A hitelminősítő az elemzésben kiemelte:

az euró bevezetésének jelentős pozitív hatásai lesznek Horvátország adósprofiljára.

E hatások közül is a leginkább figyelemreméltó az, hogy az euróövezeti csatlakozás a horvát államadósság devizában denominált hányadát a 70 százalék feletti jelenlegi arányról csaknem zéróra csökkenti, hiszen ez az államadósság-hányad szinte teljes egészében euróban áll fenn - áll a Moody's indoklásában.

Az elemzés szerint ennek jelentős pozitív hatása lesz a Moody's által a horvát kormány költségvetési erősségéről kialakított megítélésre, mivel a devizaadósság-hányad eltűnése megszünteti a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráta növekedésének kockázatát árfolyamgyengülés esetén, emellett jelentősen csökkenti a horvát államháztartás finanszírozási kockázatait.

A Moody's elemzése hangsúlyozza azt is, hogy az euró bevezetése a horvát bankszektor devizakockázatait is csökkenti, és szintén pozitív hatást gyakorol a hitelminősítő által a horvát kormány likviditási és külső sérülékenységi kockázatairól alkotott megítélésre.

Az euróövezet tagjaként Horvátország egy esetleges jövőbeni válsághelyzetben számíthat az eurójegybank (EKB) potenciális támogatási programjaira, köztük a jegybanki eszközvásárlásokra.

Mindemellett Horvátország belépése az Európai Stabilitási Mechanizmusba (ESM) szintén erősíti a horvát kormány képességét önmaga finanszírozására válsághelyzet esetén - áll a Moody's elemzésében.

Egy másik globális hitelminősítő, a Fitch Ratings már tavaly novemberben az addigi "BBB mínusz"-ról egy fokozattal "BBB"-re javította Horvátország hosszú futamidejű szuverén devizaadós-kötelezettségeinek besorolását, és az új osztályzatra is további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást hagyott érvényben, szintén azzal a várakozásával indokolva a lépést, hogy Horvátország 2023-ban csatlakozhat az euróövezethez.

Címlapról ajánljuk

Lando Norris nyerte a Forma–1-es Magyar Nagydíjat

Norris csapattársa, Oscar Piastri váltóhiba miatt néhány körrel a befutó előtt a második helyről esett ki. A négyszeres világbajnok Max Verstappen végzett a második helyen. A vb-pontversenyt vezető Kimi Antonelli lett a harmadik, és 50 pontra növelte előnyét a pontversenyben.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Tisza-kormány: sorra jönnek a bejelentések, három településen volt időközi választás

Tisza-kormány: sorra jönnek a bejelentések, három településen volt időközi választás

A Tisza Párt frakciója Sonnevend Pált, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárát jelöli alkotmánybírónak Hende Csaba megüresedett helyére, a parlament pedig már hétfőn megválaszthatja a testület új tagját. Három településen tartottak ma időközi önkormányzati választást: Bárdudvarnokon és Bakócán polgármestert és képviselőket választottak, Békéscsabán pedig az új egyéni választókerületi képviselő személyéről szavaztak. Szeptembertől nyilvánosan is elérhetők lesznek az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések intézményi adatai, ezt Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter jelentette be. Megújul a Népliget és a Planetárium. Cikkünk folyamatosan frissül a Tisza-kormány döntéseivel vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×