eur:
388.8
usd:
361.99
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Történelmi csúcson a munkanélküliség - mi hozhat javulást?

Bár a foglalkoztatottság az elmúlt időszakban folyamatosan nőtt, a munkanélküliség nem csökkent. Idén az első negyedévben a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 11,8 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, ami történelmi csúcsnak tekinthető.

Az év első hónapjaiban rendszerint magasabb szokott lenni a munkanélküliség, a szezonális munkák tavasztól indulnak be, az csökkenheti a rátát. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a munkanélküliségi ráta az idei első negyedévben történelmi csúcson volt, 11,8 százalékos. Javulást a piacon akkor várnak, ha a gazdaság is élénkülést mutat majd.

A KSH népszámlálási adati is megerősítik ezeket a folyamatokat. Az InfoRádiónak nyilatkozó népszámlálási szóvivő azt mondta: az elmúlt 10 évben nőtt a gazdaságilag aktívak száma, mintegy 10 százalékot. Virágh Eszter hozzátette: a gazdasági aktivitás növekedésével szoros összefüggést mutat az iskolai végzettség növekedése is, ami a munkavállalásban is szerepet játszik.

Az iskolázottság pedig folyamatosan emelkedik Magyarországon, az érettségizettek aránya már 30 százalék, a felsőfokú végzettségűeké pedig 17 százalék már, és szinte eltűnik a 8 osztálynál kevesebbet végzők csoportja - derült ki a népszámlálási adatokból.

A területi különbségekben is megfigyelhető az előbb említett tendencia, arányaiban magasabb a munkanélküliség azon országrészekben, megyékben, ahol az iskolázottság alacsonyabb. Az adatok szerint a munkanélküliek 30 százaléka legfeljebb általános iskolát végzett, 60 százalékuk középfokú végzettségű, és csak 10 százalékuk diplomás.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

"A fiatalokat nem lehet egy eszközzel „megszerelni”, hogy ugyanúgy viselkedjenek, meg akarjanak halni a munkában, mint mi. Erre nincs eszköz, hanem csak szemüveg" - mondja Steigervald Krisztián generációkutató. Globális kultúraváltás történt: megváltozott a munkához való hozzáállás, és különösen a munkára való nevelés szokásai. A generációk közötti különbségek begyűrűznek a munkahelyekre, ráadásul a generáció-menedzsment egyszerre két nehéz feladattal néz szembe: a 30 év alattiak és az 55 év felettiek integrálásával. Az IT-szektorban, a technológiai váltásban is megfigyelhető, hogy a különböző érettségi szintű technológiák ugyanúgy, ahogy a társadalmi generációk, a mai napig egymással párhuzamosan élnek - teszi hozzá Mádi Gábor, a Shiwaforce CIO-ja. A témával június 11-ei Financial IT konferenciánkon is foglalkozunk. Részletek és regisztráció itt!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×