eur:
388.49
usd:
360.52
bux:
68568.49
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Bokatöréstől a szemészetig: utazás a vizitdíj körül

Az orvosok és betegek körében még mindig sok bizonytalanság, félreértés és kérdés övezi a majdnem két hete bevezetett vizitdíj-rendszert. Több esetben nem tisztázott, hogy mikor, kinek és mekkora összegű térítést kell leróni.

A vizitdíj 300 forint. Ez az egyetlen információ, amelyet a betegek többsége a térítés bevezetése óta valószínűleg tud.

Sokak számára azonban nem tisztázott, hogy milyen esetben kell emelt összegű térítést fizetni, kik a mentesülők. Az is kérdéses lehet, hogy hányszor kell leróni a vizitdíjat, ha valaki egy nap alatt több szakrendelőt is felkeres.

Amikor kell és amikor nem

Nem kell fizetniük vizitdíjat a 18 éven aluliaknak, a kismamáknak, a hajléktalanoknak és a sürgősségi ellátásban részesülőknek.

Azt, hogy mi nevezhető sürgős esetnek, kizárólag az orvos dönti el. Felmerül a kérdés, hogy egy nyílt bokatörés például az-e.

Több gyógyító is úgy értelmezte a jogszabályt az InfoRádióban, hogy az életmentő beavatkozások vizitdíjmentesek, tehát az említett példa esetében ezen értelmezés mentén kellene fizetni vizitdíjat.

Nem kerül viszont pénzbe a védőoltás, katasztrófa-egészségügyi és a járványügyi érdekből végzett szűrővizsgálat. Az utóbb említett esetnél fontos megjegyezni, hogy csak az ÁNTSZ döntésén alapuló kötelező szűrés ingyenes, minden más szűrővizsgálat díja 300 forint.

Betegségtől függ

A daganatos betegek, a vesebetegek, a véralvadással kapcsolatos betegségben szenvedők, a cukorbetegek, valamint a skizofrén betegek akkor mentesülnek a vizitdíj kifizetése alól, ha ezt a betegségüket kezeltetik.

Ha a betegség nem kapcsolódik az alapbetegséghez, akkor a páciensnek le kell róni a térítést.

Ha például egy cukorbeteg szemészeti kezelésre vár, akkor neki fizetnie kell, hiszen a látásromlás nem a cukorbetegség miatt alakult ki, de ha ugyanezen páciens azért megy orvoshoz, mert új gyógyszerre állítják be, akkor ez neki egy forintjába sem kerül.

A mentesség az emelt összegű vizitdíjra nem vonatkozik.Amikor többet kell fizetni

600 forintot kell előkészíteni, ha valaki nem a saját háziorvosához megy, vagy beutaló nélkül keresi fel a járóbeteg-szakellátást.

1000 forintot kell leróni akkor, ha az orvost sürgős esethez hívták, de kiderül, hogy a sürgősség indokolatlan volt.

Ha a beteg beutaló nélkül megy kórházba, és él a szabad orvosválasztás lehetőségével, akkor az ellátás összegének 30 százalékát, de legfeljebb 100 000 forintot kell fizetnie.

A beteg javára kell dönteni


Fontos tudni, hogy ha valaki egy nap 3-4 szakrendelést is felkeres, akkor csak egyszer kell kifizetnie a 300 forintot.

Bizonytalanságot okozhat az orvosok körében, ha például egy pszichiátriai beteg nem tud, vagy nem akar fizetni.

Az egészségügyi tárca javaslata erre a helyzetre azt az iránymutatást adja, hogy a betegnek mindenféleképpen jár a vizsgálat vagy kezelés, de mindezt jegyzőkönyvezni kell. A vitás esetekben pedig mindig a beteg javára kell dönteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×